مولوی عبدالحمید: قانون اساسی جمهوری اسلامی دارای ضعف‌های اساسی است

به گفته مولوی عبدالحمید، اقداماتی از این دست و همچنین احضار علمای اهل سنت خراسان جنوبی توسط مقامات امنیتی، نشان می‌دهد که مقامات جمهوری اسلامی انتقاد پذیر نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان در اظهاراتی گفت، قانون اساسی جمهوری اسلامی دارای «ضعف‌های اساسی» است، اما با این وجود نیروهای حکومتی بدون هیچ‌گونه عواقب قانونی آن را نقض می‌کنند.

مولوی عبدالحمید، جمعه 9 دی، در خطبه نماز جمعه مسجد مکی ضمن اشاره به عملکرد مقامات جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد، هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند "نماینده خدا" است.

او با اشاره به قتل سها اعتباری، کودک 12 ساله هرمزگانی توسط نیروهای پلیس، از قتل کودکان توسط جمهوری اسلامی انتقاد کرد و آن را مایه تاسف دانست.

خبرگزاری «هرانا» پیشتر اعلام کرده بود، سها اعتباری، شامگاه‌ شنبه 4 دی‌ماه، سرنشین خودرویی بوده که در محل ایست بازرسی نیروی انتظامی متوقف شده بود ولی ماموران به سوی آن تیراندازی کرده‌اند.

اسماعیل‌زهی در ادامه سخنرانی خود، ضمن تأکید بر برابری حقوق زن و مرد، عملکرد پلیس گشت ارشاد در برابر زنان ایرانی را اشتباه دانست و گفت، اگر او مسئولیتی در کشور داشت، زمینه آزادی تمام زندانیان سیاسی زن را فراهم می‌کرد.

مدیر مدرسه دارالعلوم زاهدان همچنین به توقیف هواپیمای خانواده علی دایی توسط مقامات جمهوری اسلامی واکنش داد و گفت، این رفتار مقامات تهران با ستاره فوتبال ایران مایه تاسف است.

به گفته مولوی عبدالحمید، اقداماتی از این دست و همچنین احضار علمای اهل سنت خراسان جنوبی توسط مقامات امنیتی، نشان می‌دهد که مقامات جمهوری اسلامی انتقاد پذیر نیستند.

علمای اهل سنت شهرستان تایباد در خراسان جنوبی، پیشتر در روز جمعه 2 دی، بیانیه‌ای صادر کرده بودند و ضمن حمایت از مولوی عبدالحمید، هرگونه خشونت و برخورد غیرقانونی علیه معترضان را «مردود» دانستند.

در این نامه که نسخه‌ای از آن به دست «العربیه فارسی» رسیده است، تهیه‌کنندگان این بیانیه خواستار آزادی زندانیان سیاسی و توقف خشونت و سرکوب علیه معترضان شده‌اند. گزارش‌های رسیده به العربیه فارسی حاکی از احضار تهیه‌کنندگان این نامه توسط نیروهای حکومتی است.

«کمپین فعالین بلوچ» همچنین این هفته گزارش داد که نیروهای حکومتی در واکنش به این بیانیه، عبدالناصر قادری از روحانیون اهل سنت شهرستان تایباد را بازداشت کرده‌اند.

از محل نگه‌داری این روحانی اهل سنت اطلاعاتی در دست نیست، اما گروهی از جوانان این شهرستان برای تجمع در روز جمعه 9 دی در این شهر فراخوان صادر کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید