آیا سوخوهای جدید روسی به سپاه پاسداران یا ارتش ایران می‌رسد؟

اگر سپاه بخواهد وارد یک جنگ بزرگ منطقه‌ای شود، از پهپادها و موشک‌های و قایق‌های تندروی خود استفاده خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پل ایدون، کارشناس نظامی، در مقاله‌ای برای مجله «فوربز» به بررسی موضوع فروش «سوخو 35» روسی به ایران پرداخته و گمانه زده که بر خلاف تصور عمومی در غرب، این جنگنده‌ نسل جدید احتمالا نه به سپاه پاسداران که به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌رسد.

به گفته منابع اطلاعاتی غربی، ایران به زودی 24 جنگنده سوخو 35 که روسیه در اصل برای مصر ساخته بود را دریافت خواهد کرد. طبق گزارش‌ها، خلبان‌های ایرانی در بهار امسال برای هدایت این جنگنده‌های جدید در روسیه آموزش دیده‌اند.

کارشناسان به ایدون گفته‌اند که جمهوری اسلامی سوخوهای جدید را به احتمال زیاد در نیروی هوایی ارتش به خدمت خواهد گمارد، و یک واحد ویژه و بسیار مورد اعتماد مقامات رژیم را مسئول استفاده از آنها خواهد کرد.

به گفته ایدون، اگرچه سپاه پاسداران سال‌هاست که به نیروی نظامی اصلی جمهوری اسلامی تبدیل شده است، اما به نظر می‌رسد حکومت ایران سوخوها را برای نوسازی ناوگان کهنهٔ جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش می‌خواهد، و با این حال این به معنای افزایش اعتماد رهبران رژیم به ارتش یا کاهش اعتماد آنها به سپاه نیست.

کارشناسان به نویسنده گفته‌اند که دلیل اصلی اینکه سوخوها در اختیار سپاه قرار نمی‌گیرد این است که سپاه از یک سو زیرساخت‌های مناسب برای استفاده از جنگنده‌های مدرن را ندارد، و از سوی دیگر سازمان هوا-فضای آن عمدتا روی توسعه موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین تمرکز کرده است.

به گفته کارشناسان، اگر سپاه بخواهد وارد یک «جنگ بزرگ منطقه‌ای» شود، به جای تکیه بر نیروی هوایی متعارف، از پهپادها و موشک‌های خود، و در زمینه عملیات دریایی از شناورها و قایق‌های تندروی خود استفاده خواهد کرد.

بر این اساس، ایدون نتیجه می‌گیرد که جمهوری اسلامی قصد دارد سوخوهای جدید را به منظور «تقویت دفاع هوایی» در اختیار نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی بگذارد، و کاربرد این جنگنده‌های عموما به درون حریم هوایی ایران محدود خواهد ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size