نگرانی سردار سپاه از «بریدگی و انفعال» مقامات برجسته از جمهوری اسلامی

بسیاری از مقامات پیشین جمهوری اسلامی به‌رغم سخنرانی‌های پیاپی خامنه‌ای مبنی بر لزوم موضعگیری «خواص» در رابطه با خیزش کنونی مردم ایران یا سکوت کرده و یا از واکنش نهادهای حکومتی برابر معترضان انتقاد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمید اباذری، مشاور فرمانده سپاه و جانشین اسبق دانشگاه افسری امام حسین در سخنانی از «بریدگی و انفعال بسیاری از فرماندهان سپاه و مقامات پیشین جمهوری اسلامی» در پی اعتراضات سراسری جاری در ایران خبر داد.

اباذری، سه‌شنبه 6 دی در سخنانی که از تلویزیون استانی «تبرستان» پخش شد، بدون ذکر نامی مشخص گفت، «خواص و بزرگان بسیاری که القاب فراوان داشته و بیت آنها برو بیایی دارد»، هیچ دفاعی از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و هیچ انتقادی از اعتراضات کنونی بر زبان نیاوردند.

او‌ با توجه به شرایط کنونی ایران گفت با این که سردار سپاه است اما نمی‌داند فردا چه اتفاقی در کشور می‌افتد و افزود: «دیدم به چشم سرداران بزرگی که کم آوردند فرماندهان خود من که لحظه لحظه جنگ را بودند زخم برداشتند کم آوردند، مقابل ارزشها ایستادند.»

در جریان اعتراضات سراسری جاری در ایران خبرهای زیادی از جدا شدن برخی نظامیان و بازداشت و حصر خانگی بعضی دیگر از آنها به‌دلیل مواضع انتقادی آنان نسبت به رویکرد امنیتی و خشونت‌آمیز دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی علیه معترضان منتشر شد.

بسیاری از مقامات پیشین جمهوری اسلامی نیز به‌رغم سخنرانی‌های پیاپی خامنه‌ای مبنی بر لزوم موضعگیری «خواص» در رابطه با خیزش کنونی مردم ایران، یا سکوت اختیار کرده و یا از واکنش نهادهای حکومتی برابر معترضان انتقاد کردند.

بازداشت فله‌ای معترضان و صدور احکام سنگینی چون اعدام از طریق اتهاماتی چون «محاربه، افساد فی الارض و بغی» هم انتقاد برخی مسئولان پیشین قوه قضائیه و روحانیون عالی از جمله مرتضی مقتدایی، محمدعلی ایازی، مصطفی محقق‌داماد، اسدالله بیات‌زنجانی و محسن کدیور را به همراه داشته است.

در همین رابطه، ناصر مکارم شیرازی از نزدیکترین مراجع دینی به رهبر جمهوری اسلامی هم روز گذشته در دیدار با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران با گلایه از عدم انعکاس انتقاداتش از تلویزیون رسمی کشور گفت که از اوضاع کشور «ناراضی» است و مردم از او و دیگر مراجع انتظار دارند به مسئولین در رابطه به وضعیت کشور تذکر دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید