نماینده پیشین مجلس خواستار برخورد با علی دایی شد

علی دایی گفته بود که اطلاع کافی درباره کشته‌شدن اسرا پناهی، دختر نوجوان اردبیلی توسط نیروهای امنیتی داشته ‌و با توجه به این اطلاعات اظهارنظر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حمید رسایی، عضو پیشین مجلس ایران و مدیر هفته‌نامه تندروی «9 دی» در یک برنامه تلویزیونی خواستار برخورد با علی دایی، ملی‌پوش سابق فوتبال ایران به‌دلیل مواضعش درباره اعتراضات سراسری جاری شد.

رسایی به دیدارش با «یک مقام عالی قضایی» اشاره کرد و گفت که از این مقام خواسته به‌دلیل پست‌های اینستاگرامی پیشین دایی پیرامون‌ کشته‌شدن «اسرا پناهی»، دختر نوجوان اردبیلی «توی گوش» این ملی‌پوش سابق بزنند.

این نماینده پیشین مدعی شد دایی در رابطه با کشته‌شدن این دختر اردبیلی توسط نیروهای امنیتی دروغ گفته ‌و همزمان خواستار برخورد با یحیی گل‌محمدی، دیگر ملی‌پوش سابق فوتبال و رضا کیانیان، بازیگر سینمای ایران شد.

پیشتر علی دایی گفته بود که اطلاع کافی از اردبیل درباره کشته‌شدن اسرا پناهی توسط نیروهای امنیتی داشته ‌و با توجه به این اطلاعات اظهارنظر کرده است.

رسایی همچنین ادعا کرد، قوه قضائیه ایران به‌دلیل وجود «مصوبه شورای عالی امنیت ملی» اجازه برخورد با برخی شخصیت‌های معروف و برجسته را ندارد و تنها از این افراد می‌خواهد تا سخنی در رابطه با اعتراضات نگفته و یا اگر موضعی گرفته‌اند آن را تعدیل یا از شبکه‌های اجتماعی حذف کنند.

در اقدامی بی‌سابقه نیز روز دوشنبه 5 دی هواپیمای حامل همسر و دختر علی دایی که عازم دبی شده بود، در کیش به زمین نشانده شد و همسر و دختر این ملی‌پوش سابق توسط نیروهای امنیتی از آن پیاده شدند.

در جریان اعتراضات بی‌سابقه سراسری جاری در ایران، بسیاری از چهره‌های سرشناس هنری، سینمایی و ورزشی مواضع روشنی در دفاع از معترضان گرفته و اقدامات سرکوبگرانه نیروهای امنیتی به‌ویژه کشتن کودکان و نوجوانان و بازداشت فله‌ای تظاهرکنندگان را به‌طور علنی محکوم‌ کردند.

برخی بازیگران زن سینما مانند ترانه علیدوستی، هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی با برداشتن حجاب اجباری از خواسته زنان معترض حمایت کردند که بعضی از آنها از جمله ترانه علیدوستی بازداشت شدند.

شماری از فوتبالیست‌های سرشناس ایرانی مانند وریا غفوری، حسین ماهیتی، سروش رفیعی و کاوه رضایی نیز به‌دلیل موضعگیری پیرامون‌ خیزش سراسری مردم ایران و حمایت از بازداشت‌شدگان نیز برای مدتی بازداشت شده و تحت فشار نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

در همین رابطه، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه چهارشنبه هفتم دی، در جریان اعتراضات سراسری ایران 508 نفر کشته شدند که 69 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18 هزار و 666 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 4137 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بنا به گزارش هرانا، 667 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1218 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید