محسنی‌اژه‌ای مجددا خواستار «مجازات سریع» معترضان بازداشت‌شده شد

به گفته شبکه خبری «سی‌بی‌سی» کانادا، دست‌کم 90 معترض بازداشت‌شده دیگر در خطر اعدام هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواستار تسریع در روند محاکمه معترضان بازداشت‌شده در جریان خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی شد.

به گزارش «ایلنا»، محسنی‌اژه‌ای، پنج‌شنبه 8 دی به دادستان کل جمهوری اسلامی دستور داد تا روند بررسی پرونده و محاکمه معترضان به صورت «روزانه» انجام شود.

محمدجعفر منتظری، دادستان جمهوری اسلامی نیز پس از دریافت این دستور مدعی شد که «تکلیف اکثر متهمان» مشخص شده است.

بسیاری از معترضان بازداشت‌شده، در روزهای گذشته، از وضعیت «بلاتکلیف» خود انتقاد کرده‌اند. منتظری با اشاره به این انتقادها گفت، بلاتکلیفی این معترضان بدین معناست که «تاکنون برای آن‌ها رای قضایی صادر نشده است.»

قوه قضائیه جمهوری اسلامی تاکنون حمید شکاری و مجیدرضا رهنورد از معترضان بازداشتی در اعتراضات سراسری جاری را «در یک روند قضایی غیرشفاف، بدون دسترسی به وکیل تعیینی و با سرعتی کم‌سابقه» با صدور احکام محاربه، اعدام کرده است.

به گفته شبکه خبری «سی‌بی‌سی» کانادا، دست‌کم 90 معترض بازداشت‌شده دیگر در خطر اعدام هستند.

«سازمان حقوق بشر ایران» می‌گوید محکومان به اعدام از «حق دسترسی به وکیل، روند رسیدگی عادلانه به پرونده، و محاکمه عادلانه» محروم شده‌اند. به گفته این سازمان، در مواردی که بازداشت‌شدگان توانسته‌اند با خارج تماس بگیرند یا جزئیات پرونده‌های خود را از طریق هم‌سلولی‌ها و مدافعان حقوق بشر به بیرون درز دهند، همه گفته‌اند که تحت «شکنجه جسمی و روحی» قرار گرفته‌اند تا علیه خود «اعترافات دروغین» کنند.

بر اساس آخرین آمار خبرگزاری «هرانا»، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی دست‌کم 18666 نفر را بین 26 شهریور تا 7 دی سال جاری بازداشت کردند.

خیزش ضدحکومتی مردم ایران پس از قتل مهسا امینی، دختر 22 ساله کُرد به دست «گشت ارشاد» جمهوری اسلامی آغاز شد و به سرعت سراسر کشور را فرا گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید