استعفای رئیس بانک مرکزی ایران در پی رکوردشکنی نرخ دلار

بنا به ارزیابی‌های تحلیل‌گران اقتصادی با تداوم نابسامانی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران، سقوط ارزش پول ملی این کشور در ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی سقوط بی‌سابقه ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی و رکوردشکنی جدید بهای دلار و گذر آن از مرز 43 هزار تومان در شامگاه چهارشنبه 7 دی، رسانه‌های ایران از استعفای رئیس بانک مرکزی این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پنج‌شنبه 8 دی استعفای «علی صالح آبادی» در جلسه هیئت دولت پذیرفته شد و محمدرضا فرزین مدیرعامل فعلی بانک ملی، به‌عنوان رئیس جدید بانک مرکزی معرفی شد.

این تغییر در حالی در عالی‌ترین سطح نظام بانکی ایران رخ می‌دهد که ارزش پول ملی ایران در هفته‌های گذشته با سقوطی بی‌سابقه مواجه شده و نرخ دلار در بازار آزاد ایران طی روزهای اخیر به قیمت بیش از 43 هزار تومان معامله شد.

اگرچه همزمان با اعلام استعفای رئیس بانک ملی، نرخ دلار بعد از سه روز افزایش پیاپی، با اندک نوساناتی همراه شد، ولی تحلیل‌گران می‌گویند که سقوط ارزش پول ملی ایران در ماه‌های آینده هم ادامه خواهد یافت.

روند صعودی نرخ ارز از دو هفته پیش و با وارد شدن دلار به کانال 36 هزار تومان آغاز شد. در این دو هفته جلسات متعددی برای کنترل بازار ارز برگزار شده، اما به‌نظر می‌آید این اقدامات با شکست مواجه شده است.

مقامات جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند، سقوط ارزش پول ملی را «موقت» نشان داده و با نادیده گرفتن ناکارآمدی سیاست‌های داخلی و خارجی خود، سقوط آزاد ارزش پول ملی این کشور به‌ویژه در چند هفته اخیر را به اعتراضات سراسری و دخالت «دشمنان» نسبت دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size