عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: ایران از مواضع اتمی خود عقب‌نشینی نمی‌کند

واشینگتن بر این باور است که اعتراضات سراسری در ایران و شرایط سخت اقتصادی به احتمال فراوان تهران را وادار به ازسرگیری دوباره مذاکرات معطل مانده اتمی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ابوالفضل عمویی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران با اشاره به عدم‌ عقب‌نشینی ایران از مواضعش در مذاکرات اتمی گفت که «مسئله دستیابی به توافق به اراده سیاسی طرف مقابل باز می‌گردد.»

عمویی چهارشنبه 7 دی در گفت‌وگو با خبرگزاری «مهر» مدعی شد که روند مذاکرات «هیچ گاه قطع» نشده بود و «از طریق واسطه و ارسال پیام و متن‌های پیش‌نویس غیررسمی دنبال شده است.»

پیشتر، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در جریان یک گردهمایی که روز 4 نوامبر روی داد و فیلم آن اخیرا منتشر شد، گفت که توافق هسته‌ای با ایران «مرده» است اما او‌ رسما مرگ آن را اعلام نمی‌کند.

عمویی همچنین اظهار داشت که تنها «یک موضوع و چند عبارت» در متن نهایی باقی مانده است و افزود که «یکی از این موارد بحث همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.»

قدرت‌های غربی می‌گویند، موضوع منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده و توضیح داده نشده به مانعی بر سر راه انجام مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 تبدیل شده است. تهران اصرار دارد بدون دادن توضیحات روشن پرونده تحقیقات آژانس در این باره بسته شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران توقف کنونی در مذاکرات اتمی را به «تحلیل غیردقیق اروپایی‌ها از تحولات داخل ایران» ارجاع داد و گفت که «نفوذ بیش از اندازه» گروه‌های اپوزیسیون ایرانی «در تصمیم‌سازی کشورهای موثر اروپایی» منجر به این تصور شده که تهران آماده دادن امتیاز در رابطه با موضوع مذاکرات اتمی است.

از سویی، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم با هدف ایجاد تحرک در مذاکرات اتمی به عمان سفر کرده و هنگام ورود به این کشور گفت که مسقط همواره در نزدیک‌کردن‌ دیدگاه طرفین مذاکره نقش سازنده‌ای ایفا کرده است.

در همین رابطه، برخی مقامات امنیتی اسرائیل به روزنامه «هاآرتص» گفتند که به‌دلیل برخی تغییرات قریب الوقوع بین‌المللی، احتمالا مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی از سرگرفته خواهد شد.

این مقامات، سخنان اخیر بایدن را «لغزش زبانی» عنوان کرده و افزودند که واشینگتن به‌رغم اظهارات رئیس جمهوری آمریکا خواستار امضای توافق اتمی با ایران است.

مسئولان‌ اسرائیلی اشاره کردند که نهادهای نظامی آمریکا رسیدن به توافق اتمی با ایران را تایید می‌کنند اما حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین به یک عامل بازدارنده مهم برای توافق تبدیل شده است.

مقامات مذکور به هاآرتص گفتند، واشینگتن بر این باور است که اعتراضات سراسری در ایران و شرایط سخت اقتصادی به احتمال فراوان تهران را وادار به ازسرگیری دوباره مذاکرات معطل مانده اتمی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید