طرح جدید آمریکا برای ممانعت از ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه

ایران تاکنون حدود 1700 پهپاد رزمی به روسیه تحویل داده و درصدد ارسال 300 پهپاد دیگر به مسکو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «نیویورک تایمز»، گزارش داد که دولت آمریکا تلاش‌ گسترده‌ای برای ممانعت از تولید پهپاد توسط ایران و ارسال آن به روسیه جهت بکارگیری در جنگ اوکراین را آغاز کرده است.

این روزنامه، چهارشنبه 7 دی، در دیدار با مقامات اطلاعاتی، نظامی و امنیتی در آمریکا، اروپا و خاورمیانه تاکید کرد، واشینگتن برنامه جدید و گسترده‌ای با هدف کاهش توانایی ساخت پهپاد توسط ایران در دست دارد به طوری که امکان استفاده روس‌ها از این پهپادها در جنگ اوکراین را مشکل خواهد کرد.

بنا به این گزارش، در صورت ناکامی این برنامه جدید، ایالات متحده سامانه دفاع هوایی لازم جهت سرنگونی این پهپادها را به اوکراین تحویل خواهد داد.

نیویورک تایمز اشاره کرده که پس از مشخص‌شدن استفاده از برخی قطعات ساخت آمریکا و دیگر کشورهای غربی در پهپادهای ایرانی بکار گرفته شده توسط روسیه در اوکراین، دولت آمریکا اقدامات سریع و گسترده‌ای برای ممانعت از ارسال این قطعات به ایران انجام داده است.

به گزارش برخی گزارش‌های اطلاعاتی، ایران تاکنون حدود 1700 پهپاد رزمی به روسیه تحویل داده و درصدد ارسال 300 پهپاد دیگر به مسکو است.

وزارت خارجه بریتانیا هفته گذشته اعلام کرد که پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه نقش مهمی در تهاجم به مردم و زیرساخت‌های اوکراین داشته‌اند.

سازمان سیا هم ماه گذشته گزارش داد که روسیه به دنبال کمک نظامی به ایران بوده که چنین اقدامی می‌تواند تهدیدی علیه متحدان ایالات متحده در منطقه محسوب شود.

ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا هم تصریح کرد، ایران و روسیه در آستانه همکاری نظامی کاملی قرار دارند به طوری که هم اکنون ایرانی‌ها پهپادهای تهاجمی برای کشتار مردم اوکراین در اختیار روس‌ها قرار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید