سازمان حقوق بشر ایران: هزینه سیاسی اعدام را برای جمهوری اسلامی بالا ببرید

عدد صد یک رقم حداقلی است، چرا که اکثر خانواده‌ها تحت فشار هستند تا ساکت بمانند، وگرنه تعداد واقعی محکومان به اعدام بسیار بیشتر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«سازمان حقوق بشر ایران» با بیان اینکه حداقل صد معترض ضدحکومتی بازداشت‌شده در ایران با خطر اعدام روبرو هستند، از جامعه جهانی خواست تا «هزینه سیاسی» اعدام‌ها را برای رژیم ایران بالا ببرد.

سازمان حقوق بشر ایران مستقر در اسلو که موارد نقض‌ حقوق بشر در ایران را رصد می‌کند، روز سه‌شنبه اسامی یکصد ایرانی که به دلیل شرکت در تظاهرات ضدحکومتی در معرض خطر اعدام قرار دارند را منتشر کرد.

این سازمان افزود عدد صد یک «رقم حداقلی» است، چرا که اکثر خانواده‌های بازداشتی‌ها تحت فشار هستند تا ساکت بمانند، وگرنه تصور می‌شود تعداد واقعی محکومان به اعدام «بسیار بیشتر» باشد. رژیم ایران پیشتر محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، هر دو 23 ساله را اعدام کرده بود.

دادگاه عالی جمهوری اسلامی روز شنبه این هفته حکم اعدام محمد قبادلو، جوان 22 ساله‌ای که به دلیل شرکت در اعتراضات ضدحکومتی به اعدام محکوم شده بود، را تایید کرد. مدافعان حقوق بشر هشدار می‌دهند که قبادلو در خطر «اعدام قریب‌الوقوع» است.

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید محکومان به اعدام از «حق دسترسی به وکیل، روند رسیدگی عادلانه به پرونده، و محاکمه عادلانه» محروم شده‌اند. به گفته این سازمان، در مواردی که بازداشت‌شدگان توانسته‌اند با خارج تماس بگیرند یا جزئیات پرونده‌های خود را از طریق هم‌سلولی‌ها و مدافعان حقوق بشر به بیرون درز دهند، همه گفته‌اند که تحت «شکنجه جسمی و روحی» قرار گرفته‌اند تا علیه خود «اعترافات دروغین» کنند.

خیزش ضدحکومتی مردم ایران از روز 16 سپتامبر پس از قتل مهسا امینی، دختر 22 ساله کُرد به دست «گشت ارشاد» جمهوری اسلامی در تهران آغاز شد و به سرعت سراسر کشور را فرا گرفت. تظاهرکنندگان در یکی از «جسورانه‌ترین» چالش‌هایی که جمهوری اسلامی از زمان تأسیس خود در سال 1979 با آن مواجه شده است، خواستار سرنگونی رژیم شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید