یک تبعه ایرلندی فرانسوی در مشهد بازداشت شد

بنا بر گزارش روزنامه تایمز ایرلند، برنارد فیلن مشاور گردشگری 64 ساله سوم اکتبر حدود سه ماه قبل در ایران بازداشت شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ایرلندی از بازداشت یک تبعه ایرلندی-فرانسوی در جریان اعتراضات سراسری در ایران خبر داده‌‌اند.

به گزارش «تایمز ایرلند»، چهارشنبه 7 دی، برنارد فیلن، مشاور گردشگری و اهل «تیپراری» ایرلند، اکنون در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برد و وضعیت جسمی و روانی او رو به وخامت است.

بنا بر این گزارش، برنارد فیلن، مشاور گردشگری 64 ساله، سوم اکتبر حدود سه ماه قبل در ایران بازداشت شد. او از آن زمان در شرایط وخیمی در زندان وکیل‌آباد محبوس شده، مکانی که با 15 نفر دیگر در سلول مشترک است.

فیلن با اتهامات متعددی از جمله «تبلیغ علیه نظام» و «عکس گرفتن از نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی» مواجه است که بر اساس این گزارش همه آنها را رد کرده است.

بازداشت این تبعه ایرلندی فرانسوی تنها چند روز پس از احضار سفیر جمهوری اسلامی در پاریس به وزارت خارجه فرانسه در اعتراض به سرکوب اعتراضات در ایران پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد صورت گرفته است.

به گفته خواهر این زندانی، فیلن اکنون «گرفتار» روابط پرتنش پاریس و تهران شده است. منابع امنیتی ایرلند معتقدند بازداشت این فرد تنها پیامی به دولت فرانسه است.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، پیشتر با محکوم‌کردن بازداشت شماری از شهروندان فرانسوی در ایران، گفت که جمهوری اسلامی «دروغ‌های بسیاری» در این زمینه گفته است.

مکرون، در رابطه با هفت تبعه فرانسوی بازداشت‌شده در ایران گفت: «این‌ها هموطنانی هستند که گاهی به دلایل آکادمیک به ایران سفر می‌کنند. هیچ چیزی بازداشت آن‌ها را توجیه نمی‌کند و از نگاه ما این [بازداشت‌ها] پذیرفتنی نیست.»

بنا بر گزارش‌ها، علاوه بر شهروندان ایرانی و دو تابعیتی، شهروندان 14 کشور از جمله افغانستان، فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، آمریکا و اسپانیا هم از زمان شروع اعتراضات در ایران بازداشت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید