بازداشت معترضان در چهلم آیلار حقی؛ انتقاد کفیلان سیاسی قبادلو از تایید حکم اعدام او

رئیس جمهوری ایران در سخنانی با توصیف معترضان حاضر در اعتراضات سراسری جاری به «معاندین» تهدید کرد که جمهوری اسلامی به آنها رحم نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، با حمله به حاضران در مراسم چهلم آیلار حقی در آرامستان «وادی رحمت» تبریز، ده‌ها نفر از آنها را بازداشت کردند.

شهروندان تبریزی، سه‌شنبه 6 دی با حضور گسترده در مراسم چهلم آیلار حقی، شعار «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» سر دادند.

آیلار حقی، دانشجوی پزشکی اهل ملکان بود که در تظاهرات روز 25 آبان در شهر تبریز توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد.

در ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، شرکت‌کنندگان در این مراسم شعار‌هایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

از سویی، سه کفیل سیاسی محمد قبادلو، معترض محکوم به اعدام، دوشنبه 5 دی، در ویدیویی تایید حکم اعدام او توسط دیوان عالی ایران را نقض کامل قوانین حقوق بشر توصیف کرده و خواهان آزادی فوری محمد قبادلو و سایر معترضان بازداشتی در ایران شدند.

قبادلو از زندانیانی است که به «زیرگرفتن عمدی» گروهی از «نیروهای امنیتی» و «قتل» یک استوار متهم شده است.

همزمان، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان از «قتل، اعدام، تجاوز جنسی و شکنجه سنگین» معترضان توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

حساب توییتری امام جمعه اهل سنت زاهدان در این زمینه نوشت، در نظامی که «علما در راس آن هستند» علیه معترضان جنایت صورت می‌گیرد.

مولوی عبدالحمید از آغاز اعتراضات سراسری در ایران به‌ویژه پس از کشتار شهروندان بلوچ در «جمعه خونین» زاهدان در هشتم مهرماه گذشته بشدت از سیاست ها و رویکردهای جمهوری اسلامی برابر معترضان انتقاد کرده است.

در همین رابطه، ویدیویی از میثم پیرفلک، پدر کیان پیرفلک در بیمارستان منتشر شده که گریه و شیون او را چهل روز پس از اطلاع از کشته‌شدن پسرش نشان می‌دهد.

‏میثم پیرفلک در 25 آبان در پی حمله نیروهای امنیتی به خودرویش در ایذه به شدت مجروح شده بود و بنا به گزارش‌ها سیزده بار تحت عمل جراحی قرار گرفت.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران هم امروز در سخنانی با توصیف معترضان حاضر در اعتراضات سراسری جاری به «معاندین» تهدید کرد که جمهوری اسلامی به آنها «رحم نخواهد کرد.»

رئیسی مدعی شد که‌ غربی‌ها «از کانال‌های مختلف» پیام می‌دهند که «آماده گفتگو» هستند و «قصد براندازی» جمهوری اسلامی را ندارند.

با گسترش این اعتراضات، کشورهای غربی چندین نهاد و مقام جمهوری اسلامی را تحریم و آشکارا از توقف «مذاکرات اتمی» سخن گفتند.

در ادامه تهدید معترضان ایرانی، محسن حیدری، عضو مجلس خبرگان در ایران به قوه قضائیه پیشنهاد داد‌ برای محاکمه معترضان و تشدید مجازات آنها از «حکم بغی به جای محاربه» استفاده شود چرا که «حکم بغات از محارب به مراتب سخت‌تر است.»

ایران از اواخر شهریور گذشته شاهد اعتراضات سراسری فراگیر پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، دختر 22 ساله اهل سقز توسط پلیس امنیت اخلاقی موسوم به «گشت ارشاد» به بهانه عدم رعایت حجاب حکومتی است.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد که طی اعتراضات جاری دست‌کم 507 نفر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند که 69 نفر از آنها کودک هستند.

بنا به این گزارش، طی 1212 اعتراض در سراسر کشور، 18 هزار و 533 شهروند بازداشت شده‌اند که قوه قضائیه ایران با متهم‌کردن بسیاری از معترضان به احکام «محاربه، افساد فی الارض و بغی» تاکنون «محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد» را اعدام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید