تشدید نگرانی‌ و لغو 80 درصد سفرهای خارجی‌ها به ایران

به گفته ناظران متاثر از تداوم خشونت علیه معترضان و هشدارها در پی تهدیدهای مستمر مقامات جمهوری اسلامی، مسافرت‌ خارجی‌ها به ایران به‌شدت کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس جامعه هتلداران استان یزد به خبرگزاری «ایلنا» گفته است که 80 درصد تورهای سال نو میلادی در این استان و 2700 اتاق و 5000 اتاق-نفر در مجموع در هتل‌های این شهر لغو شده‌اند.

داوود دهقانی همچنین اعلام کرده که اغلب این کنسلی‌ها از سوی گردشگران خارجی و عمدتا اروپایی بوده است.

پیش از این روزنامه «دنیای اقتصاد» نیز در گزارشی از «کاهش قابل توجه» گردشگران خارجی در ایران خبر داده و اعلام کرده بود که بخش بزرگی از تورهای رزرو شده، لغو شده‌اند.

در حالی‌که مقامات جمهوری اسلامی سعی بر این دارند تا با فرافکنی، مسئولیت این کاهش درآمد در بخش گردشگری را برعهده اعتراضات ضد‌حکومتی که بیش از 100 روز است در این کشور ادامه دارد، بیاندازند، ناظران اما می‌گویند که علت اصلی این کاهش شدید و عدم تمایل به حضور در ایران، از طرفی تهدیدهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی علیه گردشگران و شهروندان خارجی و دوتابعیتی در داخل و خارج از مرزهای این کشور، و از طرف دیگر هشدارهای دیگر کشورها به اتباع خود برای ترک فوری خاک ایران در پی بازتاب اخبار مربوط به کشتار و خشونت‌های نهادهای امنیتی و سرکوب رژیم علیه معترضان در این کشور است.

افزون بر آن قطعی مداوم و گسترده اینترنت، فیلترینگ و جو غالب جامعه ایران که عزادار بیش از 500 شهروند جان باخته در اعتراضات، از جمله 69 کودک است نیز از دیگر عوامل عدم تمایل سفر خارجی به ایران تلقی می‌شود.

در ادامه بازداشت و به گروگان گرفتن شهروندان خارجی در ایران، شامگاه یکشنبه 4 دی‌ماه، سپاه «ثارالله» کرمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هفت نفر از جمله چند شهروند خارجی که با بریتانیا در «ارتباط» بودند را بازداشت کرده است.

در پی اعلام این خبر، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ضمن تایید بدون ارائه توضیحی درباره جزئیات آن، مدعی شد که اطلاعات افراد بازداشت شده به دست دولت بریتانیا رسیده است.

این در حالی‌است که بریتانیا اعلام کرده هیچ اطلاعاتی درباره هویت افراد بازداشت‌شده که رژیم جمهوری اسلامی مدعی ارتباط داشتن آنها با این کشور است، دریافت نکرده است.

همزمان با این اخبار، مسئول کمیته روابط خارجی مجلس عوام بریتانیا، آلیشیا کرنز نیز روز دوشنبه 5 دی، از تمامی شهروندان کشورهای غربی خواست که هر چه سریع‌تر و با امن‌ترین روش ممکن از ایران خارج شوند. او ضمن ابراز «نگرانی شدید» از بازداشت شهروندان خارجی و دوتابعیتی در حین خروج از ایران، گفت که جمهوری اسلامی «با خوشحالی» از این شهروندان به‌عنوان مهره‌های بازی شطرنج خود استفاده می‌کند.

پیش‌تر نیز آلمان و فرانسه از شهروندان خود خواسته بودند، هر چه سریع‌تر ایران را ترک کنند.

بنا بر اطلاعاتی که رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی منتشر کرده‌اند، شهروندان بیش از 14 کشور از جمله افغانستان، آلمان، فرانسه، بریتانیا، آمریکا، بلژیک، اسپانیا و ایتالیا در ایران همزمان با گسترش اعتراضات در این کشور تحت عنوان مختلفی متهم و بازداشت شده‌اند که از جمله این افراد بازداشت شده می‌توان به یک امدادگر بلژیکی و یک شهروند فوتبال‌دوست اسپانیایی عازم قطر که در ایران ناپدید شده‌اند، اشاره کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید