ایلان ماسک: 100 دستگاه استارلینک برای تامین اینترنت هم اکنون در ایران فعال هستند

ماسک عنوان کرده خدمات استارلینک در ایران که توسط دولت آمریکا پشتیبانی می‌شود را با هدف تقویت آزادی اینترنت و گردش اطلاعات فعال کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایلان ماسک، رئیس شرکت «اسپایس ایکس»‌، سه‌شنبه 6 دی تاکید کرد که حدود 100 ایستگاه دریافت خدمات اینترنتی وابسته به شبکه ماهواره‌ای «استارلینک» هم اکنون در ایران فعال هستند.

ماسک ماه سپتامبر گذشته پس از افزایش قطعی اینترنت توسط حکومت ایران در این کشور، قول داد اینترنت ماهواره‌ای را برای ایرانیان تامین خواهد کرد.

او دوشنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «به فعالیت 100 دستگاه استارلینک در ایران نزدیک می‌شویم.»

این میلیاردر عنوان کرده بود که خدمات استارلینک در ایران که توسط دولت آمریکا پشتیبانی می‌شود را با هدف تقویت آزادی اینترنت و گردش اطلاعات فعال می‌کند.

شرکت استارلینک در حال حاضر 2 هزار ماهواره کوچک در ارتفاع نزدیک به کره زمین دارد که دسترسی به اینترنت برای مناطق تحت پوشش این ماهواره‌ها را فراهم می‌کند.

با این وجود، برای استفاده کاربران از خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، باید ایستگاه‌های گیرنده زمینی نیز فعال شوند.

پیام ماسک در واکنش به ویدیوی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی توسط یک کاربر ایرانی بود که گفته بود هم اکنون در خیابان‌های ایران از اینترنت استارلینک استفاده می‌کند و بدین گونه زنان ایرانی احساس آزادی بیشتری برای عدم پوشش یا پوشش موهای خود خواهند داشت.

خدمات اینترنت استارلینک می‌تواند شهروندان ایرانی را در دور زدن محدودیت‌های حکومتی بر اینترنت و بکارگیری شبکه‌های اجتماعی در جریان اعتراضات سراسری جاری کمک کند.

ایران از اواخر شهریور گذشته شاهد اعتراضات سراسری فراگیر پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، دختر 22 ساله اهل سقز توسط پلیس امنیت اخلاقی به بهانه عدم رعایت حجاب حکومتی است.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد که طی اعتراضات جاری دست‌کم 507 نفر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند که 69 نفر از آنها کودک هستند.

بنا به این گزارش، طی 1212 اعتراض در سراسر کشور، 18 هزار و 533 شهروند بازداشت شده‌اند که قوه قضائیه ایران با متهم‌کردن بسیاری از معترضان به احکام «محاربه، افساد فی الارض و بغی» تاکنون 2 نفر از آنها را اعدام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید