مسئولان اطلاعاتی غرب: روسیه درصدد فروش جنگنده «سوخو- 35» به ایران است

این قرارداد ممکن است شامل حداکثر 24 جنگنده باشد که روسیه قصد داشت به مصر بفروشد ولی واشینگتن جلوی این معامله را گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند روسیه در حال آماده‌شدن برای تحویل جت‌های جنگنده «سوخو-35»به ایران در آینده نزدیک است.

«کانال 12» اسرائیل، یک‌شنبه 4 دی به نقل از مسئولان اطلاعاتی غرب اعلام کرد که این قرارداد ممکن است شامل حداکثر 24 جنگنده باشد که روسیه قصد داشت به مصر بفروشد اما واشینگتن جلوی این معامله را گرفت.

بر اساس این گزارش، پس از شکست معامله با مصر، مسکو به دنبال خریدار جدیدی بود که تهران آمادگی خود را برای خرید این جنگنده‌ها اعلام کرد.

پیشتر، در اواخر تابستان، رسانه‌های جمهوری اسلامی گفته بودند که تهران موضوع خرید جنگنده‌های «سوخو-35 »از روسیه را بررسی می‌کند.

بر اساس گزارش «کانال 12» تلویزیون اسرائیل، خلبانان ایرانی، پروازهای تمرینی با جنگنده‌های «سوخو-35 » روسیه را آغاز کرده‌اند.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه گذشته، واشینگتن نسبت به همکاری‌های نظامی رو به گسترش ایران و روسیه هشدار داد. دو کشور مشمول تحریم‌های سنگین غرب به‌دلیل برنامه هسته‌ای ایران و حمله روسیه به اوکراین قرار گرفته‌اند.

برچیدن مراکز ساخت پهپاد

از سویی میخایلوف پودولیاک، مشاور رئیس‌ جمهوری اوکراین شنبه خواستار «برچیدن» مراکز ساخت پهپادهای ایرانی و بازداشت عرضه‌کنندگان این تسلیحات شد.

پودولیاک، در توییتی نوشت، رژیم جمهوری اسلامی «تحریم‌های بین‌المللی را آشکارا نقض می‌کند.»

او با تاکید بر ضرورت خودداری از اعمال «تحریم‌های غیرموثر»، خواستار نابودی مراکز ساخت پهپادهای ایران شد.

تحویل 1700 پهپاد

گزارش‌ها حاکی از آن است که تهران تاکنون حدود 1700 پهپاد تهاجمی به روسیه تحویل داده و قصد دارد در آینده نزدیک، 300 پهپاد دیگر را نیز تحویل دهد.

منابع وزارت خارجه بریتانیا هفته گذشته اعلام کردند که پهپادهای ساخت ایران تحویل‌ داده شده به روسیه، «نقش محوری» در حمله به اهداف غیرنظامی در اوکراین ایفا کردند.

هشدار موساد

دیوید بارنیا، رئیس سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل موسوم به «موساد» پنجشنبه هشدار داد که ایران درصدد تعمیق روابط نظامی با روسیه و ارسال تسلیحات پیشرفته به این کشور است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» هم در اوایل ماه جاری اعلام کرد روسیه نیز به دنبال کمک تسلیحاتی به ایران است که می‌تواند تهدیدی برای متحدان آمریکا در منطقه ایجاد کند.

ویلیام برنز، رئیس «سیا» در مصاحبه‌ای گفت: «آنچه در حال پدیدارشدن است، دست‌کم حاکی از آغاز یک مشارکت دفاعی تمام عیار میان روسیه و ایران است به‌طوری که ایرانی‌ها پهپادهایی را در اختیار روس‌ها قرار می‌دهند که غیرنظامیان اوکراینی را می‌کشند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید