«سی‌بی‌سی»: دست‌کم 90 معترض در ایران در خطر اعدام قرار دارند

قوه قضائیه جمهوری اسلامی تاکنون «حمید شکاری و مجیدرضا رهنورد» از معترضان بازداشتی در اعتراضات سراسری جاری را «در یک روند قضایی غیرشفاف، بدون دسترسی به وکیل تعیینی و با سرعتی کم‌سابقه» با صدور احکام محاربه، اعدام کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه خبری «سی‌بی‌سی» کانادا، در گزارشی نوشت دست‌کم 90 معترض بازداشت‌شده در جریان خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، به جرایمی متهم شده‌اند که مجازات آن در ایران «اعدام» است.

سی‌بی‌سی، جمعه 3 دی، به‌نقل از منابع خود نوشته است در 100 روز گذشته، دست‌کم 506 تن، از جمله 69 کودک، در جریان اعتراضات ایران کشته‌ شدند.

بنا به این گزارش که بر اساس گزارش‌ سازمان‌های مختلف حقوق بشری و گفت‌و‌گو با چند فعال حقوق بشری ایران انجام شده، نشان می‌دهد احکام اعدام 19 نفر از معترضان صادر شده است و صدور احکام سایر متهمان ادامه دارد.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد بیشتر افرادی که در معرض صدور و اجرای حکم اعدام قرار دارند، بر اساس قوانین جمهوری اسلامی به «محاربه» و «افساد فی‌الارض» متهم شده‌اند.

پیشتر خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری فعالان حقوق بشری در ایران، چهارشنبه 30 آذر، طی گزارشی اعلام کرد که در حال حاضر 58 شهروند ایرانی بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری جاری در کشور، محکوم یا در معرض حکم اعدام قرار دارند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی تاکنون «حمید شکاری و مجیدرضا رهنورد» از معترضان بازداشتی در اعتراضات سراسری جاری را «در یک روند قضایی غیرشفاف، بدون دسترسی به وکیل تعیینی و با سرعتی کم‌سابقه» با صدور احکام محاربه، اعدام کرده است.

این اعدام‌ها واکنش منفی بسیاری در داخل و خارج از ایران داشته به‌طوری که‌ برخی مقامات پیشین قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز اطلاق چنین اتهاماتی به معترضان را خلاف شرع و غیرقانونی دانستند.

در خارج از ایران هم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با اکثریت آرا به تشکیل «کمیته حقیقت‌یاب» بین‌المللی برای بررسی بکارگیری خشونت علیه معترضان در ایران رای داد و شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل نیز جمهوری اسلامی را به‌دلیل عدم رعایت حقوق زنان از کمیسیون مقام زن اخراج کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید