انتخاب یک نظامی به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان

زاهدان و دیگر شهرهای استان از آغاز اعتراضات سراسری در ایران پیوسته شاهد حضور اعتراضی مردم به‌ویژه در روزهای جمعه بوده که به «جمعه‌های اعتراضی» بلوچستان معروف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد کرمی، فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه جنوب شرق ایران یک‌شنبه 4 دی توسط دولت ابراهیم رئیسی به عنوان استاندار جدید سیستان و بلوچستان بر گزیده شد.

پیش از او حسین مدرس‌خیابانی استاندار این استان بود که پس از کشتار شهروندان بلوچ در جمعه خونین زاهدان در 8 مهر گذشته و اعتراضات پیوسته مردمی پیرامون برکناری و محاکمه مسببان آن حادثه از کار برکنار شد.

در جریان اعتراض شهروندان به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر 15 ساله بلوچ و در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران به قتل حکومتی مهسا امینی، شهروندان زاهدان پس از ادای نماز جمعه در هشتم مهر به سوی کلانتری 16 این شهر تظاهرات کرده که با آتش سنگین سلاح‌های نظامی نیروهای امنیتی مواجه شدند.

بنا به گزارش نهادهای حقوق بشری بلوچستان، در این حادثه بیش از 100 نفر از تظاهرکنندگان مسالمت‌جوی بلوچ با شلیک سلاح جنگی کشته شدند.

انتخاب یک شخص نظامی برای پست استانداری سیستان و بلوچستان کماکان گویای رویکرد نظامی‌گری جمهوری اسلامی و با هدف ارعاب شهروندان معترض این استان تلقی شده است.

زاهدان و دیگر شهرهای استان از آغاز اعتراضات سراسری در ایران پیوسته شاهد حضور اعتراضی مردم به‌ویژه در روزهای جمعه بوده که به «جمعه‌های اعتراضی» بلوچستان معروف شده است.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جماعت مسجد مکی زاهدان هم طی خطبه‌های نماز جمعه خواستار پیگیری عاملان جنایت کشتار جمعه خونین زاهدان بوده و شدیدا از رفتار خشونت‌آمیز نهادهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی با معترضان مسالمت‌جو در سراسر ایران انتقاد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید