«توحید درویش» معترض 35 ساله به «محاربه» متهم شد

قوه قضائیه جمهوری اسلامی تاکنون حمید شکاری و مجیدرضا رهنورد را «در یک روند قضایی غیرشفاف، بدون دسترسی به وکیل تعیینی و با سرعتی کم‌سابقه» با صدور احکام محاربه اعدام کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

توحید درویش، شهروند 35 ساله اهل روستای «گرناویک» از توابع شهرستان خوی که از 30 شهریور 1401 توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، به حکم «محاربه» متهم شده است.

به گزارش «شبکه حقوق بشر کردستان»، درویش بیش از 2 ماه در اطلاعات سپاه تبریز زیر شکنجه بوده و اکنون در سلول انفرادی بند ویژه زندان تبریز نگهداری می‌شود.

بنا به گزارش سازمان‌های حقوق بشری، درویش که به همراه شش شهروند دیگر در حوالی میدان شهناز تبریز بازداشت شد، تحت فشار است تا به قتل یک نیروی بسیج و آتش‌زدن بانک اعتراف کند.

نزدیکان خانواده این شهروند بازداشتی هم به سازمان‌های حقوق بشری گفتند که او در مدت بازداشت در سلولی بسیار کوچک با نور چراع بسیار قوی و در محلی بسیار ساکت در حبس بوده و تنها صدایی که می‌شنیده غذایی بوده که از زیر در به او تحویل می‌دادند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی تاکنون «حمید شکاری و مجیدرضا رهنورد» از معترضان بازداشتی را «در یک روند قضایی غیرشفاف، بدون دسترسی به وکیل تعیینی و با سرعتی کم‌سابقه» با صدور احکام محاربه اعدام کرده است.

از سویی، «آداپ»، سازمان دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران به نقل از منابع خود خبر داده که 65 نفر از وکلای استان آذربایجان شرقی به حفاظت اطلاعات قوه قضائیه فراخوانده شدند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، سازمان اطلاعاتی قوه قضائیه ضمن بازجویی از وکلا از آنها خواسته مطالبی در حمایت از معترضان منتشر نکرده و در فضای مجازی به حمایت از جمهوری اسلامی بپردازند.

نهادهای اطلاعاتی و قوه قضائیه ایران با هدف ارعاب معترضان و ممانعت در روند دفاع قانونی از معترضان بازداشتی، به بازداشت گسترده وکلای دادگستری اقدام کرده است.

سینا یوسفی از وکلای دادگستری و از تشکیل‌دهندگان «کمیته دفاع» برای پذیرش وکالت معترضان بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری، روز گذشته لیستی از بازداشت 44 وکیل توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی طی اعتراضات اخیر در صفحه توییتر خود منتشر کرد.

در همین رابطه، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری فعالان حقوق بشری در ایران گزارش داد که در جریان اعتراضات سراسری جاری از 26 شهریور تا 1 دی تعداد 506 معترض توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده که 69 نفر از آنها کودک بوده‌اند.

بنا به این گزارش، در مدت مذکور 18 هزار ‌و 477 نفر نیز بازداشت شدند که تنها هویت 4025 نفر از آنها شناسایی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size