وکیل عباس دریس‌ به 3 ماه حبس محکوم شد

نهادهای اطلاعاتی و قوه قضائیه ایران با هدف ارعاب معترضان و ممانعت در روند دفاع قانونی از معترضان بازداشتی، به بازداشت وکلای دادگستری اقدام می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرشته تابانیان، وکیل مدافع عباس دریس از زندانیان اعتراضات آبان 98 با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به 3 ماه حبس محکوم شد.

تابانیان، شامگاه چهارشنبه 30 آذر، در صفحه توییتر خود با اعلام این خبر، گفت که نسبت به حکم مذکور اعتراض و درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.

فرزانه زیلابی، وکیل فرشته تابانیان هم در گفت‌وگو با سایت خبری «امتداد» تصریح کرد، موکل او که وکالت برخی شهروندان بازداشتی در اعتراضات سراسری جاری را برعهده داشته است، توسط «شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان ماهشهر» به فعالیت علیه نظام متهم و محکوم شده است.

در همین رابطه، سینا یوسفی از وکلای دادگستری و از تشکیل‌دهندگان «کمیته دفاع» برای پذیرش وکالت معترضان بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری، لیستی از بازداشت 44 وکیل توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی طی اعتراضات اخیر منتشر کرد.

نهادهای اطلاعاتی و قوه قضائیه ایران با هدف ارعاب معترضان و ممانعت در روند دفاع قانونی از معترضان بازداشتی، به بازداشت وکلای دادگستری اقدام می‌کنند.

از سویی، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری فعالان حقوق بشری در ایران طی گزارشی اعلام کرد که در حال حاضر 58 شهروند ایرانی بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری جاری در کشور، محکوم یا در معرض حکم اعدام قرار دارند.

هرانا تاکید کرده که مقامات قضایی جمهوری اسلامی با هدف تحمیل شدیدترین مجازات، به ابداع عنوانین «مجرمانه» جدید از جمله «لیدری اعتراضات» اقدام کرده تا بازداشت‌شدگان را به اتهاماتی چون «بغی، محاربه و افساد فی الارض» محکوم‌ و سپس «اعدام» کنند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی تاکنون «حمید شکاری و مجیدرضا رهنورد» از معترضان بازداشتی در اعتراضات سراسری جاری را «در یک روند قضایی غیرشفاف، بدون دسترسی به وکیل تعیینی و با سرعتی کم‌سابقه» با صدور احکام محاربه، اعدام کرده است.

این اعدام‌ها واکنش منفی بسیاری در داخل و خارج از ایران داشته به‌طوری که‌ برخی مقامات پیشین قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز اطلاق چنین اتهاماتی به معترضان را «خلاف شرع» و «غیرقانونی» دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید