سقوط بی‌سابقه ارزش پول ملی ایران؛ دلار از مرز 40 هزار تومان فراتر رفت

پیش‌تر نمایندگان مجلس ایران به استیضاح وزیر اقتصاد در ارتباط با بحران افزایش قیمت ارز در این کشور تهدید کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارزش پول ملی ایران با ثبت رکوردی جدید، به‌طور بی‌‌سابقه‌ای سقوط کرده و از مرز 40 هزار تومان در برابر هر یک دلار آمریکا فراتر رفت.

قیمت دلار آمریکا پنج‌شنبه یکم دی‌ماه در بازار آزاد ایران تا سطح 40 هزار و سی تومان نیز معامله شد.

قیمت دلار که از اوایل هفته جاری در روندی افزایشی قرار داشت، از 39 هزار تومان در روز شنبه، با افزایش حدود هزار تومانی به قیمت کنونی رسیده است.

روز دوشنبه چندین نماینده مجلس ایران اعلام کرده‌اند که برای استیضاح وزیر اقتصاد بابت افزایش قیمت دلار، اقدام خواهند کرد.

همزمان، احسان خان‌دوزی، وزیر اقتصاد دولت ابراهیم رئیسی دوشنبه 28 آذرماه، طی سخنانی سقوط ارزش پول ملی را کار «دشمنان» خواند و گفت که «بحران ارزی» کنونی ایران ناشی از «تهدیدهای اقتصاد دیجیتال» است.

او با توصیف وضعیت بازار ارز ایران به یک «نبرد دیجیتال»، افزود: «این‌گونه نیست که جلوی کشتی‌های ما را بگیرند بلکه در یک نبرد دیجیتال از طریق شناسایی تراکنش‌ها صرفا سوار بر اطلاعات ردوبدل شدن دیتاها هستند. مسئله ما امروز در سبزه‌میدان و بازار بزرگ نیست، این جنس از تهدید شبانه‌روز است.»

دو روز پیش از این اظهارنظر، رئیس بانک مرکزی ایران اما، تقصیر سقوط ارزش پول ملی را متوجه افزایش نرخ بهره در کشورهای دیگر دانست.

علی صالح‌آبادی، روز شنبه 26 آذر، علت افزایش نرخ دلار در بازار تهران را افزایش نرخ بهره در بیش از 90 کشور دنیا، نوسانات فصلی و ناآرامی‌های جاری در این کشور دانست.

جمهوری اسلامی ایران در حالی با بزرگ‌ترین چالش سقوط ارزش پول ملی خود مواجه می‌شود، که در طی 100 روز گذشته طولانی‌ترین و گسترده‌ترین اعتراضات ضد‌حکومتی علیه نظام سیاسی حاکم بر این کشور ادامه دارد.

از بحران‌ اقتصادی و به‌ویژه بازار ارز و تاثیرات روانی‌ آن تاکنون بارها در سخنان مقامات جمهوری اسلامی با نگرانی شدید به‌عنوان عاملی هم‌افزا که ممکن است به گسترش و تعمیق اعتراضات در این کشور بیانجامد، یاد شده است.

و در این راستا به‌طور مکرر هشدار داده شده که با توجه به چالش مجازی شدن و فیزیکی نبودن بازار ارز و حضور اغلب فعالان آن در خارج از ایران، دیگر نمی‌توان فعالیت‌های آنها را که این روزها در استانبول یا هرات حضور دارند را همانند گذشته در سبزه‌میدان تهران با یک رفتار امنیتی یا انتظامی متوقف یا با مداخله مستقیم مهار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید