«شعیب میربلوچ‌زهی»، معترض 18 ساله بلوچ در زاهدان به اعدام محکوم شد

به گفته یک منبع مطلع این جوان بلوچ مدت 14 روز در بازداشتگاه اطلاعات زاهدان به شدت تحت شکنجه بوده تا حدی که یک ماه بعد از بازداشت، هنوز آثار کبودی شدید روی بدن او قابل رویت بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری «حال‌وش»، قوه قضائیه جمهوری اسلامی در ایران برای یک جوان 18ساله بلوچ به نام «شعیب میربلوچ‌زهی ریگی»، حکم اعدام صادر کرده است.

اتهام میربلوچ‌زهی، «افساد فی‌الارض» اعلام شده است. بر اساس این گزارش، تاریخ بازداشت این جوان، 13 مهرماه بوده و حکم اعدام او روز دوشنبه 28 آذر به او در زندان زاهدان ابلاغ شده است.

یک منبع مطلع درباره نحوه بازداشت این نوجوان 18 ساله به حال‌وش گفته است که او روز چهارشنبه 13 مهرماه، یعنی پنج روز بعد از جمعه خونین زاهدان برای خرید دارو به داروخانه‌ای در خیابان مدنی زاهدان رفته بوده که «توسط نیروهای اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.»

این منبع همچنین گفته که این نوجوان مدت 14 روز در بازداشتگاه اطلاعات زاهدان به شدت تحت شکنجه بوده تا حدی که یک ماه بعد از بازداشت، هنوز آثار کبودی شدید روی بدن او قابل رویت بوده است.

بنا بر این گزارش شعیب در تمام مدت بازداشت زیر شکنجه بوده تا علیه خود اعتراف کند و از حق داشتن وکیل نیز محروم بوده است.

حال‌وش همچنین از عدم اطلاع خانواده این نوجوان از برگزاری دادگاه و صور حکم برای او نیز خبر داده است.

حکم اعدام برای شعیب میربلوچ‌زهی، متولد 18 بهمن 1382، در حالی صادر شده که پیش‌تر سازمان‌های حقوق‌بشری از خطر اعدام 28 معترض که برای 11 نفر آن‌ها چنین حکمی صادر شده، خبر داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید