ند پرایس: آمریکا رفتار جمهوری اسلامی با ترانه علیدوستی را زیر نظر دارد

پرایس گفت، دولت آمریکا از ماه سپتامبر، تمرکز خود را از روی مذاکرات برجام به اعتراضات ایران و همبستگی با مردم این کشور تغییر داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بازداشت ترانه علیدوستی، بازیگر مطرح ایرانی توسط مقامات جمهوری اسلامی را محکوم کرد و هشدار داد، آمریکا رفتار جمهوری اسلامی با ترانه علیدوستی و دیگر بازداشت‌شدگان را زیر نظر خواهد داشت.

پرایس، سه‌شنبه 20 دسامبر به وقت محلی در نشستی مطبوعاتی گفت، ترانه علیدوستی در کنار هزاران شهروند ایرانی دیگر، تنها به دلیل اعتراض مسالمت‌آمیز بازداشت شده‌‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد، بازداشت چهره‌های مطرح در ایران، از جمله بازیگران، خبرنگاران، دانشجویان، ورزشکاران، وکلا و کنش‌گران حقوق بشر، بخشی از تلاش جمهوری اسلامی برای ایجاد ترس و سرکوب این اعتراضات مسالمت‌آمیز بوده است.

فرصت بازگشت سریع به برجام

ند پرایس با تأکید بر این‌که احیای توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به «برجام» دیگر در دستور کار واشینگتن نیست، تأکید کرد که مقامات جمهوری اسلامی با عملکرد خویش، فرصت بازگشت سریع به برجام را از بین بردند.

پرایس در این زمینه گفت، دولت آمریکا از ماه سپتامبر، تمرکز خود را از روی مذاکرات برجام به اعتراضات ایران و همبستگی با مردم این کشور تغییر داده است.

این دیپلمات ارشد آمریکایی با اشاره به تاریخچه مذاکرات وین گفت، عملکرد جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که این رژیم «نه در گذشته در موقعیت بازگشت سریع به برجام بوده و نه شاید در آینده، در این موقعیت قرار گیرد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد، تمام طرف‌های شرکت‌کننده در مذاکرات وین پیش از این به توافق رسیده بودند، اما مقامات جمهوری اسلامی مانع دستیابی به توافق نهایی شدند.

دست رد آمریکا به سینه مقامات جمهوری اسلامی

مقامات جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته بارها برای بازگشت به مذاکرات برجام و دستیابی به توافق نهایی اعلام آمادگی کرده‌اند.

رسانه‌های جمهوری اسلامی نیز حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در اجلاس اردن و دیدار با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را گامی برای احیای برجام دانسته‌اند. گامی که به گفته ناظران، اجرای «تنفس مصنوعی» بر جسد «نیمه مرده» برجام بوده است.

امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل نیز روز گذشته در اظهاراتی گفته بود: «ما آماده‌ایم مذاکرات وین را از سر بگیریم، برای دستیابی به یک راه‌حل قابل قبول همکاری کنیم و حتی نشست وزیران را در اسرع وقت ترتیب دهیم تا احیای برجام را اعلام کنیم.»

به‌نظر می‌آید تلاش جمهوری اسلامی برای احیای برجام، این‌بار با مخالفت از سوی آمریکا مواجه شده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی این هفته خود تصریح کرد، به‌رغم این اظهارات مقامات جمهوری اسلامی، تمرکز آمریکا بر اعتراضات ایران است.

پرایس خاطرنشان کرد: «مقامات جمهوری اسلامی بارها و بارها نشان داده‌اند که برای بازگشت به تعهدات برجامی خود آماده نیستند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت، دولت آمریکا دیپلماسی را همچنان «موثرترین و پایدارترین» روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌داند.

با این وجود پرایس تصریح کرد: «ما مجموعه‌ای از ابزارهای گسترده داریم. هیچ گزینه‌ای از روی میز حذف نشده است.»

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز روز گذشته اعلام کرده بود، تهران همه امیدها برای بازگشت به برجام را از بین برده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید