اقدام به خودکشی سامان یاسین، رپر محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر

به گفته منابع آگاه اقدام به خودکشی سامان یاسین در اعتراض به شکنجه‌های روحی و جسمی و شرایط سخت زندان و خطر اجرای قریب الوقوع حکم اعدام او صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«شبکه حقوق‌بشر کردستان» از اقدام به خودکشی، سامان یاسین، خواننده رپ اهل کرمانشاه و معترض محکوم به اعدام، در زندان رجایی شهر کرج خبر داده است.

این سازمان حقوق‌بشری در گزارشی که روز چهارشنبه 30 آذر منتشر کرده نوشته است که سامان سیدی معروف به «یاسین»، در پی «شرایط سخت نگهداری در سالن 31 اندرزگاه 10 زندان رجایی شهر کرج با خوردن تعداد زیادی قرص اقدام به خودکشی کرده است.»

شبکه حقوق‌بشر کردستان همچنین خبر داده که او پس از این اقدام در حالی که بیهوش بوده به بهداری زندان رجایی‌شهر منتقل و پس از شستشوی معده و تزریق سرم با وجود این‌که همچنان در حالت نیمه هوشیار بوده، ابتدا به سوئیت زندان و پس از هوشیاری به بند سیاسی در سالن 10 اندرزگاه 4 این زندان انتقال یافته است.

بر اساس گفته‌های یک منبع مطلع، این رپر که در جریان اعتراضات کنونی بازداشت و بعد از شکنجه و اعتراف علیه خود به اعدام محکوم شده، «از سه هفته پیش به صورت ناگهانی همراه چند زندانی محکوم به اعدام دیگر از زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شده و در پی اجرای حکم اعدام محسن شکاری در شرایط بسیار سختی نگهداری می‌شود.»

این فرد همچنین گفته است: «اقدام به خودکشی او (سامان یاسین) در اعتراض به همین شرایط سخت و همچنین فشارهای وارده بر او و خطر اجرای قریب الوقوع حکم اعدامش صورت گرفته است.»

سامان یاسین، هنرمند کُرد اهل کرمانشاه در تاریخ 10 مهر 1401 در جریان اعتراضات مردمی در تهران توسط نیروهای امنیتی با اعمال خشونت شدید بازداشت شد. او پس از بازداشت ابتدا به دادسرای امنیت مستقر در زندان اوین منتقل و پس از آن به زندان‌های فشافویه و اوین انتقال یافت. او در تاریخ 8 آذر پس از صدور حکم اعدام به‌طور ناگهانی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

پیش از این مادر سامان یاسین با انتشار ویدیویی از بی‌گناهی فرزندش خبر داده و از نهادها و فعالان حقوق‌بشر خواسته بود که مانع از اجرای حکم اعدام پسرش شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید