سه زن در راس کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل برای بررسی نقض حقوق‌ بشر در ایران

از جمله وظایف این کمیته، بررسی کامل و مستقل موارد نقض حقوق بشر به ویژه در مورد زنان و کودکان در جریان اعتراضات سراسری در ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد از منصوب شدن سه زن برای هدایت کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی به‌منظور بررسی سرکوب اعتراضات و نقض گسترده حقوق‌بشر در ایران خبر داد.

بر اساس گزارشی که وب‌سایت این شورا سه‌شنبه 29 آذر منتشر کرده، سه زن شامل «سارا حسین»، رئیس این کمیته و اهل کشور بنگلادش، «شاهین سردارعلی»، اهل پاکستان و «ویویانا کرستیچویچ» از کشور آرژانتین مسئولیت هدایت این کمیته را برعهده می‌گیرند.

Advertisement

صفحه «توئیتر» شورای حقوق‌بشر سازمان ملل اعلام کرده که فدریکو ویلگاس، رئیس این شورا ماموریت هدایت کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی را به این زنان موکول کرده است.

پیش از این، شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در نشست فوری و ویژه به‌دلیل نقض گسترده حقوق بشر در ایران در جریان سرکوب اعتراضات جاری ضدحکومتی، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس یکی از بندهای آن مقرر شد یک کمیته حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی به ثبت و نگهداری شواهد نقض حقوق‌بشر در ایران بپردازد.

از جمله وظایف این کمیته، بررسی کامل و مستقل موارد نقض حقوق بشر به ویژه در مورد زنان و کودکان ایرانی در جریان اعتراضات سراسری، بررسی شکایت‌ها و تخلفات و جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل شواهد مربوط به آنها و همچنین حفظ این شواهد است.

این کمیته همچنین موظف شده با همه ذی‌نفعان از جمله دولت جمهوری اسلامی ایران، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، نهادهای مرتبط با سازمان ملل، سازمان‌های حقوق بشری و جامعه مدنی در ارتباط باشد.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که این موضوع به منظور روشن‌شدن حقیقت و اجرای عدالت برای بازماندگان نقض حقوق‌بشر اهمیت بسیاری دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید