گوترش: سرکوب معترضان در ایران «غیرقابل قبول» است

دبیرکل سازمان ملل: شاهد نقض گسترده حقوق بشر در ایران هستیم و به شدت آن را محکوم می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تداوم اعتراضات در شهرهای مختلف ایران و فراخوان‌ها برای برگزاری اعتصاب و اعتراض در روزهای 28، 29 و 30 آذر، آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، سرکوب معترضان در ایران را «غیرقابل قبول» توصیف کرد.

گوترش که دوشنبه 28 آذر در یک کنفرانس خبری در نیویورک به مناسبت آخرین کنفرانس سال 2022 شرکت کرده و به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، درباره سرکوب اعتراضات در ایران، گفت: «شاهد نقض گسترده حقوق بشر هستیم که به شدت آن را محکوم می‌کنیم.»

او همچنین با تاکید بر «خطر جدی» از بین رفتن توافق هسته‌ای با ایران، درباره تاثیر منفی این موضوع برای صلح و ثبات در منطقه و جهان هشدار داد.

در یک هفته گذشته، با اعدام دو معترض جوان در تهران و مشهد و بالا گرفتن خطر اعدام 28 معترض دیگر که دست‌کم 11 نفر آن‌ها حکم اعدام را دریافت کرده و بقیه در حال محاکمه با اتهامات منجر به مجازات اعدام هستند، کارزاری جهانی برای نجات جان معترضان در معرض خطر اعدام شکل گرفته است.

در این میان، برخی از سیاستمداران و نمایندگان پارلمان در کشورهای اروپایی، از جمله آلمان و سوئد با پذیرفتن کفالت سیاسی معترضان در خطر اعدام، خواهان توقف احکام اعدام صادره علیه معترضان و لغو مجازات اعدام در ایران شده‌اند.

با وجود این کارزار جهانی، شامگاه دوشنبه، کلمانتین اوتان، نماینده پارلمان فرانسه و کفیل سیاسی «محمدمهدی کرمی»، از معترضان محکوم به اعدام در توییتی از خطر اعدام او در سحرگاه سه‌شنبه 29 آذرماه خبر داده است.

محمد مهدی کرمی، کاراته‌کای ایرانی است که با 16 نفر دیگر به اتهام «قتل» یک بسیجی در مراسم چهلم حدیث نجفی در کرج، به محاربه متهم شده و حکم اعدام برای او صادر شده است.

او پیش‌تر درباره شکنجه شدید خود در حین بازداشت اطلاع‌رسانی کرده و گفته بود که ماموران آن قدر او را کتک زده بودند که بی‌هوش شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید