گزارش «گاردین» از درمان برخی مجروحان اعتراضات ایران در اقلیم کُردستان عراق

خیزش انقلابی ایرانیان در حالی وارد چهارمین ماه خود شده و تداوم یافته که گروه‌های مختلف برای روزهای 28، 29 و 30 آذر فراخوان اعتصاب و تجمع اعتراضی صادر کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «گاردین»، چاپ بریتانیا در گزارشی از تلاش شماری از معترضان ایرانی که با وجود زخمی‌شدن و پناه بردن به اقلیم کُردستان عراق، قصد گردهم آمدن و مبارزه علیه رژیم جمهوری اسلامی را دارند، خبر داده است.

در این گزارش که روز دوشنبه 28 آذر منتشر شده، گاردین با یک شهروند معترض که در اعتراضات اواخر ماه آبان گذشته در مهاباد حضور داشته و هدف شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای ماموران سرکوب جمهوری اسلامی قرار گرفته، گفت‌وگو کرده است.

این شهروند کُرد که گاردین نام او را «پیمان» ذکر کرده، هنگام حضور در تجمع اعتراضی پس از زخمی‌شدن توسط سه مامور سرکوب روی زمین کشانده شده و داخل یک خودرو قرار داده شده است.

پیمان که در سفری 4 روزه و با گذر از معابر کوهستانی با وجود زخمی بودن توانسته به خانه‌ای امن در اربیل برسد، به گاردین گفته که ماموران اول گمان کرده بودند او مرده است.

بنا بر این گزارش، این معترض مامورانی که با تفنگ ساچمه‌ای به او شلیک کرده‌اند را از فاصله کمتر از 5 متری دیده و هم‌اکنون ساچمه‌ها در پا، بالاتنه و سر او قرار دارند.

گاردین همچنین نوشته است که با وجود این‌که پیمان در اربیل تحت درمان قرار گرفته، پزشکان این شهر تجربه کافی برای خارج کردن این ساچمه‌ها را ندارند.

این شهروند کُرد که توسط برادر و پسرعمویش از بیمارستان مهاباد ربوده شده و با اسب مسیر کوهستانی و صعب‌العبور مهاباد تا اربیل را طی کرده، به همراه ده‌ها نفری است که دولت اقلیم کُردستان می‌گوید از دست ماموران سرکوب‌گر رژیم جمهوری اسلامی گریخته‌اند، ولی همچنان مصمم به سازماندهی خود برای پیوستن مجدد به موج اعتراضات علیه جمهوری اسلامی هستند.

«آسو» برادر پیمان نیز به گاردین گفته است که با وجود این‌که «مهسا(ژینا) امینی» کُرد بود ولی این اعتراضات عمومی است و مردم از تُرک، کُرد، بلوچ، عرب و فارس چون از حکومت و سرکوب هر روزه خسته شده‌اند، همگی به‌پا خواسته‌اند.

او خطاب به دولت و مردم در کشورهای اروپایی نیز گفته است: «ما را به رسمیت بشناسید. به ما کمک کنید، ما ارزش‌هایی مشابه شما داریم.»

اعتراضات سراسری در ایران از 25 شهریور آغاز شده و اکنون در حالی وارد چهارمین ماه خود شده و تداوم یافته است که گروه‌های مختلفی برای روزهای 28، 29 و 30 آذر فراخوان اعتصاب و تجمع اعتراضی صادر کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید