اذعان دوباره ایران به توانایی تولید بمب اتم همزمان با حضور تیم آژانس در تهران

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، دوشنبه 28 آذر در نشستی مطبوعاتی گفت، اگر آمریکا به‌دنبال دستیابی به توافق باشد، جمهوری اسلامی نیز از «مسیر گام‌های پایانی توافق حمایت می‌کند.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمال خرازی، مشاورعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و رئیس «شورای راهبردی روابط خارجی» این کشور، بار دیگر در اظهاراتی ا دذعان کرد که تهران به تکنولوژی ساخت بمب هسته‌ای دست پیدا کرده، اما قصد تولید آن را ندارد.

خرازی، دوشنبه 28 آذر، در اظهاراتی مدعی شد، جمهوری اسلامی به تکنولوژی هسته‌ای «دسترسی کامل» پیدا کرده است، اما به دلیل سیاست «راهبردی» این کشور و همچنین فتوای علی خامنه‌ای مبنی بر حرمت «کاربرد» سلاح هسته‌ای، قصد تولید آن را ندارد.

پیش از این، محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده مجلس ایران تصریح کرده بود که اگر به‌گفته او، «گستاخی و تهدید» کشورهای غربی ادامه یابد، نمایندگان مجلس از علی خامنه‌ای خواهند خواست تا راهبرد و فتوای ساخت سلاح هسته‌ای را تغییر دهد.

کمال خرازی پیشتر نیز در مصاحبه‌ای گفته بود: «بر هیچ کس پوشیده نیست که ما توانایی فنی برای ساخت بمب هسته‌ای را داریم، اما تصمیمی در این خصوص نداریم.»

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در اظهارتی تصریح کرده بود، این کشور توانایی ساخت بمب اتمی دارد «ولی چنین برنامه‌ای در دستور کار نیست.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نگرانی‌ کشورهای منطقه، جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدامات جمهوری اسلامی افزایش یافته است.

در همین زمینه، گروهی از کارشناسان آژانس، روز گذشته، برای تحقیق درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده ایران وارد این کشور شدند.

تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای جمهوری اسلامی که هنوز توضیحات «فنی» و «معتبری» برای آن ارائه نشده است، یکی از مهمترین دلایل توقف مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، دوشنبه 28 آذر در نشستی مطبوعاتی گفت، اگر آمریکا به‌دنبال دستیابی به توافق باشد، جمهوری اسلامی نیز از «مسیر گام‌های پایانی توافق حمایت می‌کند.»

این در حالی است که مقامات آمریکایی هفته‌های گذشته بارها اعلام کرده‌اند، با آغاز خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، مذاکرات هسته‌ای وین دیگر از اولویت‌های کاری واشینگتن خارج شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید