«میثم مبرهن» فعال آذربایجانی اهل ملکان به محاربه متهم شد

سازمان حقوق بشر ایران تصریح کرد که 39 تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری جاری در معرض خطر اعدام قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فعالان ترک در ایران از متهم‌شدن «میثم مبرهن» از فعالان آذربایجانی در شهرستان ملکان به اتهام «محاربه» و «افساد فی الارض» خبر دادند.

به گفته این فعالان، کانال‌های تلگرامی وابسته به سپاه پاسداران ویدیوی اعترافات اجباری به زبان ترکی از مبرهن منتشر کردند که او طی آن به «آتش‌زدن پرچم جمهوری اسلامی» اعتراف می‌کند.

فعالان ترک تصریح کردند، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی خواهر و مادر مبرهن را احضار و آنها را تهدید کرده‌اند از رسانه‌ای‌کردن بازداشت و شرایط فرزندانشان خودداری کنند.

به گفته این فعالان، نیروهای امنیتی خودرو شخصی مبرهن را در هشتم آذر 1401 هنگام تردد به سمت تهران در پلیس راه هشترود‌-مراغه متوقف و او را بازداشت کردند.

پیش از این، سعید ایلخانی، اکبر و جعفر فتحی از فعالان ترک در شهرستان ملکان هم بازداشت و مجبور به اعترافات تلویزیونی شده بودند.

سازمان حقوق بشر ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای، آخرین آمار کشته‌شدگان در اعتراضات سراسری جاری را دست‌کم 469 نفر اعلام و تصریح کرد که 39 تن از بازداشت‌شدگان در معرض خطر اعدام قرار دارند.

شبکه حقوق بشر کردستان هم اعلام کرد که هفت شهروند بازداشت‌شده اهل ⁧‫اشنویه‬⁩ به نام‌های فرزاد طەزادە، هژار حمیدی، هیمن شاهی، فریاد حمزه‌شور، رضا اسلام‌دوست، شهرام معروف‌مولا و ایوب آغلیانی که به «محاربه» متهم شده‌اند، روز گذشته از زندان مرکزی ارومیه به مکانی نامعلوم انتقال یافته‌اند.

سازمان‌ها و فعالان حقوق بشری در ایران هم درباره اعدام قریب‌الوقوع شش نفر از زندانیان سیاسی هشدار دادند. پنج تن از این زندانیان متهم به «محاربه» در زندان ارومیه به مکانی نامعلوم و نفر ششم نیز از بند عمومی زندان رجایی‌شهر کرج به انفرادی منتقل شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size