حکم 74 سال زندان برای 22 شهروند معترض بازداشتی در دهلران

خبرگزاری «هرانا» با اعلام کشته‌شدن 68 کودک طی اعتراضات سراسری جاری در ایران از بازداشت 18 هزار و 452 معترض خبر داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، گزارش داد که شعبه دوم دادگاه انقلاب استان ایلام، 22 تن از بازداشت‌شدگان شهرستان دهلران را در یک حکم دسته‌جمعی به 74 سال حبس تعزیری محکوم کرد.

طبق این گزارش، دادگاه مذکور با استناد به کیفرخواست دادستانی، بازداشت‌شدگان را به «اجماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی»، «توهین به بنیان‌گذر جمهوری اسلامی»، «توهین به رهبری» و «عضویت در دسته یا جمعیت یا شعبه جمعیت‌هایی که در داخل کشور با هدف برهم زدن امنیت تشکیل شده»، متهم و مجرم اعلام کرد.

گزارش افزوده که شهروندان متهم در این پرونده، در بعدازظهر 30 شهریور در جریان اعتراضات سراسری به کشته‌شدن مهسا امینی در شهرستان دهلران بازداشت شده بودند.

بنا بر رای دادگاە، نعیم یرزایی، محمد سیفی، مهدی باویر، مهدی حسینی، فاطمع بیگ‌پور، گلناز بیگ‌پور، سجاد جوشنی، مختار نوری، مجتبی عباسی و مسعود مرادیان هر کدام به 5 سال حبس تعزیری محکوم شدەاند.

زینب باویر، محمد محمدزاده، اسحق آبسالان، روح‌اله شیخی، جلال خیرخواه، قدرت‌الله جعفرزاده، سامان شیخی، عبدالرحیم محمدی، رامین ابراهیمی، فرشاد آزادی، رضا دارایی و سکینه علیرضایی نیز هر کدام به 2 سال حبس تعزیری محکوم شدند.

در این حکم که بر مبنای گزارشی به امضای 30 تن از ماموران انتظامی صادر شده، به «تخریب اموال عمومی از قبیل بانک، سطل‌های زباله، کیوسک راهنمایی و رانندگی» به عنوان بخشی از تخلفات شهروندان محکوم در این پرونده نیز اشاره شده است.

سازمان حقوق بشر ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای، آخرین آمار کشته‌شدگان در اعتراضات سراسری جاری را دست‌کم 469 نفر اعلام و تصریح کرد که 39 تن از بازداشت‌شدگان در معرض خطر اعدام قرار دارند.

شبکه حقوق بشر کردستان هم اعلام کرد که هفت شهروند بازداشت‌شده اهل ⁧‫اشنویه‬⁩ به نام‌های فرزاد طەزادە، هژار حمیدی، هیمن شاهی، فریاد حمزه‌شور، رضا اسلام‌دوست، شهرام معروف‌مولا و ایوب آغلیانی که به «محاربه» متهم شده‌اند، روز گذشته از زندان مرکزی ارومیه به مکانی نامعلوم انتقال یافته‌اند.

جمهوری اسلامی تاکنون به اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد دو تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری اقدام کرده و بیم آن می‌رود چنین احکامی علیه دیگر معترضان نیز اجرا شود.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم با اعلام کشته‌شدن 68 کودک طی اعتراضات سراسری جاری، از بازداشت 18 هزار و 452 معترض خبر داده و تاکید کرده که تنها هویت 3928 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید