عدم پیشرفت در پرونده هسته‌ای ایران؛ دیپلمات اروپایی از پایان مذاکرات اتمی خبر داد

تهران در جریان مذاکرات وین اصرار کرد تا آژانس به پرونده آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام‌نشده این کشور پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخاییل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت، احتمال دستیابی به پیشرفت در روند رایزنی‌ها میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعید است.

اولیانوف گفت، این رایزنی‌ها قرار بود در نیمه دوم ماه نوامبر برگزار شود، اما قطعنامه آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه در زمان «نامناسبی ارائه شد و نتایج معکوسی» در روند مذاکرات داشت.

در همین زمینه، یک دیپلمات ارشد اروپایی به «العربیه» گفت، مذاکرات وین به پایان رسیده و دیگر «دلیلی برای بازگشت به وین و ادامه مذاکرات» با ایران برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» وجود ندارد.

او در ادامه با تاکید بر این‌که «باید ببینیم چه می‌شود»، افزود که ایران می‌خواهد پیش از بازگشت به میز مذاکرات در وین، به «مشکلات باقی‌مانده خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان دهد.»

در همین رابطه، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز در نشست با جمعی از اعضای مجلس ایران در مقر این سازمان با اشاره به «قانون اقدام راهبردی» اظهار داشت: «اجرای این قانون، غنی‌سازی را به سطحی رساند که در حال حاضر ظرفیت غنی‌سازی کشور به بیش از دو برابر کل تاریخ این صنعت رسیده است.»

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این خصوص گفت که سطح غنی‌سازی با توجه به قانون اقدام راهبردی به «60 درصد» رسیده و تهران به تولید سانتریفیوژ نسل جدید نیز اقدام کرده است.

پس از این‌که تهران در جریان مذاکرات وین اصرار کرد تا آژانس به پرونده آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام‌نشده این کشور پایان دهد، این گفت‌وگوها بدون نتیجه متوقف شد.

آژانس اعلام کرده است، تا زمانی که پاسخ‌های «فنی» و «معتبری» در این زمینه از سوی ایران دریافت نکند، این پرونده را مختومه اعلام نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید