رئیس سی‌آی‌ای: جمهوری اسلامی در درازمدت برای خواسته‌های مردم ایران پاسخی ندارد

برنز گفت که برای تحلیل‌گران سی‌آی‌ای «مدت زمان این اعتراضات» و «دامنه فراگیر» آن حائز اهمیت بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سی‌آی‌ای» در اظهاراتی گفت، جمهوری اسلامی در درازمدت پاسخ مناسبی برای خواسته‌های «جمعیت بسیار جوان ایران» ندارد.

برنز در گفت‌وگو با شبکه «پی‌بی‌اس» که جمعه 25 آذر منتشر شد، تاکید کرد که اعتراضات سه ماهه در ایران بیانگر امید و شجاعت معترضانی است که در خیابان علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

به گفته برنز، جمهوری اسلامی تهدیدی فوری، در کوتاه مدت، علیه حاکمیت خود نمی‌بیند، اما خیزش سراسری مردم ایران علیه این رژیم و اعتراضات سراسری در این کشور ادامه خواهد داشت.

برنز گفت، برای تحلیل‌گران سی‌آی‌ای «مدت زمان این اعتراضات» و «دامنه فراگیر» آن حائز اهمیت بوده است.

او در این زمینه خاطرنشان کرد، اعتراضات سه ماهه در ایران بین «اقوام و گروه‌های اجتماعی - اقتصادی» فراگیر بوده است.

در آستانه چهارمین‌ ماه از شروع اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران، کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا هم تداوم سرکوب رژیم جمهوری اسلامی علیه مردم ایران را نشانه فقدان مشروعیت نظام حاکم در این کشور دانست.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا هم در توییتی با اشاره به گذشت 3 ماه از قتل حکومتی مهسا «ژینا» امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، نوشت: «سه ماه پیش در چنین روزی، مهسا امینی در بازداشت پلیس اخلاق ایران جان خود را از دست داد. از آن زمان تاکنون، بیش از 40 مقام ایرانی را تحریم کرده‌ایم. در مجموع، ما بیش از 300 فرد و نهاد از جمله سپاه پاسداران را به طور کامل تحریم کرده‌ایم.»

در طی سه ماه گذشته، دولت‌های آمریکا، کانادا، آلمان و همچنین اتحادیه اروپا هر یک بسته‌های تحریمی جداگانه‌ای علیه ناقضان حقوق بشر در ایران اعمال کرده‌اند.

در همین رابطه و به دلیل ادامه سرکوب معترضان، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد چهارشنبه 23 آذر با «رای تاریخی» خود، جمهوری اسلامی ایران را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد اخراج کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید