انتقاد اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران از نسخه جدید «آیین‌نامه انضباطی دانشجویان»

بر اساس آیین‌نامه جدید، دانشجویان بدون دریافت مجوز نمی‌توانند اقدام به تشکیل گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی بیش از 100 نفر کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

90 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نامه‌ای، بازنگری «آیین‌نامه انضباطی دانشجویان» را اقدامی «تنگ‌نظرانه» و در راستای «خاموش‌ساختن صدای اعتراضات دانشجویان» دانسته‌اند.

این نامه که نسخه کامل آن در کانال تلگرامی «شورای صنفی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران» منتشر شده است، تاکید کرده که در آیین‌نامه جدید، اشکالات «حقوقی و اخلاقی بسیاری» وارد است و حقوق دانشجویان در جریان آن تضییع شده است.

این 90 استاد دانشگاه خاطرنشان کرده‌اند، مقامات جمهوری اسلامی با حذف برخی از بندهای پیشین این آیین‌نامه، در بازنگری جدید «کمر به آزار و اقرارگیری اجباری بسته‌اند.»

امضاکنندگان این نامه از حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران خواسته‌اند، تا «بازگشت به شیوه‌نامه قبلی» را از وزارت بهداشت این کشور درخواست کند.

همزمان با افزایش اعتراضات دانشجویی و پیوستن فرهنگیان به خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، وزارت بهداشت و وزارت علوم، تحقیقات و فناری ایران، با وضع قوانین سخت‌گیرانه جدید، «آیین‌نامه انضباطی دانشجویان» را بروزرسانی کرد.

بروزرسانی آیین‌نامه انضباطی دانشجویان در آبان‌ماه صورت گرفت و برای اجرا شدن از اول آذر به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

مواد 38، 43 و 44 این آیین‌نامه، برگزاری هرگونه اجتماع علیه جمهوری اسلامی و یا دیگر اقدامات اعتراضی از جمله شعارنویسی و پخش اعلامیه در دنیای مجازی و واقعی را جرم‌انگاری کرده است.

آزادی‌های سیاسی نیز در آیین‌نامه جدید محدودتر شده و بر اساس ماده 39، 41 و 42 عضویت دانشجویان در تشکل‌های سیاسی بسیار محدود شده است.

بر اساس تبصره 2 ماده 32 این آیین‌نامه، تشکیل هرگونه گروه‌های مجازی دانشجویی با جمعیت بالای 100 نفر نیز به مجوز کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی نیاز دارد.

همچنین بر اساس آیین‌نامه جدید، دانشجویان بدون دریافت مجوز نمی‌توانند اقدام به تشکیل گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی بیش از 100 نفر کنند.

بنا به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از آغاز اعتراضات سراسری جاری در 26 شهریور گذشته تا جمعه 25 آذر، 144 دانشگاه شاهد اعتراضات دانشجویی بوده است.

طبق این گزارش، دست‌کم 646 دانشجو هم طی این مدت توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید