کارزار جهانی برای توقف اعدام معترضان در ایران

«بادو راملو»، سیاستمدار آلمانی و عضو پارلمان فدرال این کشور کفالت سیاسی، حشمت‌الله طبرزدی، فعال سیاسی 63 ساله ایرانی در خطر اعدام را برعهده گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه حمایت‌ها از خیزش جهانی ایرانیان برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی کارزاری جهانی برای حمایت از معترضان بی‌دفاع در برابر ماشین کشتار، سرکوب خشونت‌بار و اعدام رژیم آغاز شده و بسیاری از مقامات سیاسی در کشورهای جهان از جمله آلمان کفالت سیاسی فعالان و معترضان ایرانی محکوم به اعدام را بر عهده گرفته‌اند.

در راستای همین فشارها و پیگیری‌های بین‌المللی، سازمان عفو بین‌الملل نیز در طوماری که روز جمعه 25 آذر خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نوشته شده، درباره خطر اعدام 26 نفر از معترضان ضد‌حکومتی در ایران هشدار داده است.

این سازمان حقوق‌بشری دادگاه‌هایی که این شهروندان در آن محاکمه و برخی به اعدام محکوم شده‌اند را «ساختگی» خوانده و نوشته است: «دست‌کم 26 نفر در ارتباط با اعتراضات سراسری پس از اعدام خودسرانه دو نفر در پی محاکمات ساختگی به شدت ناعادلانه در تلاش برای ایجاد ترس در بین مردم و پایان دادن به اعتراضات، در معرض خطر اعدام قرار دارند».

به گفته عفو بین‌الملل «از این 26 نفر، حداقل 11 نفر به اعدام محکوم شده‌ و 15 نفر دیگر به اتهام‌های سنگین در انتظار یا در روند محاکمه هستند».

در این نامه همچنین ضمن اشاره به اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، دو جوان معترضی که هفته گذشته با استناد به اعترافات اجباری تحت شکنجه اعدام شده‌اند، نوشته شده است که هیچ‌یک از معترضان در معرض خطر اعدام، از جمله آن‌هایی که هنوز محاکمه آن‌ها به اتمام نرسیده، از حق دادرسی عادلانه، دفاع کافی و داشتن وکیل برخوردار نبوده‌اند».

در این نامه که در اختیار عموم قرار گرفته تا با ارسال آن به محسنی اژه‌ای، دستگاه قضائی ایران را مجبور به پاسخگویی در مقابل نقض گسترده حقوق‌ افراد بازداشت‌شده کنند، آمده است: «از شما می‌خواهیم که فورا تمام محکومیت‌ها و احکام اعدام را لغو کنید و از کشتار بیشتر خودداری کنید.»

عفو بین‌الملل همچنین در این نامه با تاکید بر حق آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز، خواهان رعایت استانداردهای بین‌المللی محاکمه بدون توسل به مجازات‌های «اعدام» شده و از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته است، همه افراد در معرض خطر اعدام را آزاد کند و به آن‌ها اجازه ملاقات با خانواده و حق دسترسی به وکیل انتخابی بدهد.»

در پایان این نامه نیز با تحکم از قوه‌ قضائیه جمهوری اسلامی خواسته شده که فورا برای لغو مجازات اعدام، اقدام کند.

نامه عفو بین‌الملل در حالی در دسترس شهروندان و جامعه جهانی قرار گرفته که تاکنون چندین نماینده پارلمان در کشورهای اروپایی، «کفالت سیاسی» شهروندان معترض ایرانی محکوم یا در خطر اعدام را بر‌عهده گرفته‌اند.

در همین راستا، «بادو راملو»، سیاستمدار آلمانی و عضو پارلمان فدرال این کشور در توییتی روز جمعه 25 آذرماه اعلام کرد که کفالت سیاسی، حشمت‌الله طبرزدی، فعال سیاسی 63 ساله ایرانی را که در خطر اعدام قرار دارد، برعهده می‌گیرد.

پیش‌تر محمد مقیمی، وکیل حقوق‌بشری در توییتی از خطر اعدام طبرزدی «با چندین اتهام محاربه که می‌تواند، مجازات اعدام در پی داشته باشد» خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید