سنای آمریکا: ادامه سرکوب مردم نشانه فقدان مشروعیت رژیم ایران است

رئیس پارلمان اتحادیه اروپا: اعتراضات زنان و مردان ایرانی الهام‌بخش جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در آستانه چهارمین‌ ماه از شروع اعتراضات ضد‌حکومتی، کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا تداوم سرکوب رژیم جمهوری اسلامی علیه مردم ایران را نشانه فقدان مشروعیت نظام حاکم در این کشور دانست.

این کمیته در مجلس سنای آمریکا ضمن «وحشیانه» خواندن سرکوب علیه معترضان ایرانی، تداوم این خشونت‌ها را محکوم کرده و دلیل آن را بحران مشروعیت رژیم در این کشور ارزیابی کرد.

همزمان، جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در توییتی که روز جمعه 25 آذرماه منتشر کرده، با اشاره به گذشت 3 ماه از قتل حکومتی مهسا «ژینا» امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، نوشته است: «سه ماه پیش در چنین روزی، مهسا امینی در بازداشت پلیس اخلاق ایران جان خود را از دست داد. از آن زمان تاکنون، بیش از 40 مقام ایرانی را تحریم کرده‌ایم. در مجموع، ما بیش از 300 فرد و نهاد از جمله سپاه پاسداران را به طور کامل تحریم کرده‌ایم.»

همزمان، روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا نیز که پیش از این بارها در حمایت از زنان و معترضان ایرانی اقدام کرده، جمعه 25 آذر در توییت دیگری با تاکید بر این‌که همچنان در حمایت از معترضان ایرانی و در کنار آن‌ها ایستاده است، نوشت: «3 ماه پیش یک زن جوان 22 ساله در بازداشت پلیس ایران جان باخت. مرگ وحشیانه مهسا امینی نقطه عطفی بود. زنان، مردان و همه کسانی که در خیابان‌های ایران تظاهرات می‌کنند، الهام‌بخش جهان شده‌اند. ما در کنار شما ایستاده‌ایم و با شما خواهیم ماند.»

در طی سه ماه گذشته، دولت‌های آمریکا و کانادا هر یک در شش بسته تحریمی جداگانه، علیه ناقضان حقوق بشر در ایران که در سرکوب معترضان نقش داشته‌اند، اقدام کرده‌اند.

اتحادیه اروپا نیز در سه بسته تحریم‌های حقوق‌بشری، شماری از فرماندهان سپاه پاسداران، مقامات و افراد تاثیرگذار، از جمله بازجو-خبرنگاران صدا و سیما و دستگاه پروپاگاندای رژیم ایران را تحریم کرده است.

همچنین روز چهارشنبه 23 آذرماه، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد با «رای تاریخی» خود، جمهوری اسلامی ایران را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، اخراج کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید