بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به زودی به تهران می‌روند

به گفته آژانس، ایران غنی‌سازی اورانیوم را به «بالاترین سطح در تاریخ خود» رسانده است، که تنها «یک گام فنی» تا درجه تسلیحاتی فاصله دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد طی روزهای آینده هیئتی به تهران خواهد فرستاد تا «مسائل مهم پادمانی» درباره آثار اورانیوم غنی‌شده نزدیک به سطح تسلیحاتی در تاسیسات هسته‌ای مخفی ایران را بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌بی‌سی»، آژانس روز پنجشنبه در ایمیلی به آنها اطلاع داد: «به دعوت ایران، یک تیم فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه 18 دسامبر 2022 با هدف رسیدگی به مسائل پادمانی باقی‌مانده که قبلاً توسط رافائل گروسی مدیرکل آژانس گزارش شده بود، به تهران سفر خواهد کرد.»

آژانس در ماه ژوئن درباره «ذرات اورانیوم متعدد با منشاء انسانی» که در سال 2019 در سه تاسیسات مخفی تورقوزآباد، ورامین و مریوان کشف شده‌ بودند، ابراز نگرانی کرد و از تهران خواست «به‌منظور انجام تعهدات قانونی‌اش به فوریت اقدام کند».

به گفته «سی‌ان‌بی‌سی»، تحقیقات آژانس درباره آثار اورانیوم غنی‌شده در تاسیسات مخفی ایران روندی جدا از مذاکرات طولانی میان تهران و قدرت‌های غربی برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» است.

با این حال، از زمانی که جو بایدن در آمریکا رئیس‌جمهور شده و باب مذاکرات با تهران را باز کرده، مقامات ایران یکی از شروط اصلی خود برای بازگشت به «برجام» را پایان یافتن تحقیقات آژانس درباره تاسیسات مخفی خود اعلام کرده‌اند.

به عقیده کارشناسان غربی، تهران اکنون مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساخت یک بمب اتم را دارد، اگرچه برای ساخت یک سلاح هسته‌ای پیشرفته به غنی‌سازی بیشتری نیاز دارد. این نشان می‌دهد که ایران در حال تبدیل شدن به یک کشور «آستانه هسته‌ای» است.

بر این اساس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داده است که سفر بازرسان این نهاد ناظر سازمان ملل به تهران در حالی صورت می‌گیرد که ایران غنی‌سازی اورانیوم را به «بالاترین سطح در تاریخ خود» رسانده است، که به گفته آنها تنها «یک گام فنی» تا درجه تسلیحاتی فاصله دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید