لاپید: ایران با تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی ثبات منطقه و جهان را تهدید می‌کند

نخست‌وزیر اسرائیل، تصویب قطعنامه اخراج ایران از عضویت کمیسیون مقام زن سازمان ملل را نشانه آگاهی روزافزون جامعه بین‌المللی از ماهیت «خطرناک» رژیم جمهوری اسلامی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، نخست‌وزیر موقت اسرائیل، چهارشنبه 23 آذر، تاکید کرد رژیم ایران با «ترویج تروریسم و تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای»، تهدیدی علیه ثبات منطقه و جهان ایجاد می‌کند.

اوفیر جندلمن، سخنگوی نخست‌وزیر موقت اسرائیل، گفت که به نظر لاپید، رای به اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل، نشان از آگاهی روزافزون جامعه بین‌المللی از ماهیت «خطرناک» رژیم تهران دارد.

در پی برگزاری نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، کشورهای عضو این شورا، با 29 رای موافق، 8 رای مخالف و 16 رای ممتنع، ضمن تصویب قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا، حکومت ایران را از عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل اخراج کردند.

شورای اقتصادی و اجتماعی 54 عضوی سازمان ملل متحد، چهارشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که توسط ایالات متحده تهیه شده بود، به تصویب رساند تا «جمهوری اسلامی ایران را فوراً از کمیسیون مقام زن سازمان ملل در طول 4 سال باقیمانده دوره عضویت آن (از سال 2022 تا 2026 )اخراج کند.

کمیسیون مقام زن با 45 عضو، هر سال در ماه مارس تشکیل جلسه می‌دهد و هدف آن، تحکیم برابری جنسیتی و تقویت جایگاه زنان در جهان است.

ایران که به تازگی عضویت خود را در این کمیسیون آغاز کرده بود از شهریور‌ماه سال جاری، شاهد اعتراضات مردمی ضد‌حکومتی است که در واکنش به حجاب اجباری، خشونت علیه زنان و کشته شدن مهسا «ژینا» امینی زن 22 ساله کُرد اهل سقز پس از بازداشت و شکنجه او به دست گشت ارشاد در تهران آغاز شده و تا به امروز به‌رغم موج سرکوب خشونت‌بار، کشتار و اعدام‌های معترضان همچنان ادامه دارد.

به گفته سازمان‌های حقوقی اپوزیسیون ایران در خارج، رژیم جمهوری اسلامی با کاربرد نیروی کشنده، باعث کشته‌شدن صدها معترض از جمله کودکان و بازداشت ده‌ها هزار نفر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size