افزایش شمار کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران به 493 نفر

با اعدام دو معترض در یک هفته گذشته، از جمله محسن شکاری، اهل تهران و مجیدرضا رهنورد، اهل مشهد، جامعه جهانی به‌شدت نسبت به سرنوشت سایر بازداشتی‌هایی که به احکام سنگین و اعدام محکوم شده‌اند ابراز نگرانی کرده و واکنش نشان داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد که تاکنون 493 شهروند طی اعتراضات سراسری جاری توسط نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

بنا به این گزارش که بازه زمانی 26 شهریور تا 22 آذر را پوشش داده است، 68 کودک کشته و 18 هزار و 424 نفر هم بازداشت شدند.

این خبرگزاری همچنین تخمین زده که از این میان هویت 3843 نفر شناسایی شده است و 632 نفر آنها نیز دانشجو هستند.

هرانا در ادامه گزارش خود تاکید کرده که طی مدت مذکور، 1184 تجمع در سراسر کشور تشکیل شده که 161 شهر ‌و 144 دانشگاه را شامل می‌شود.

با اعدام دو معترض در یک هفته گذشته، از جمله محسن شکاری، اهل تهران و مجیدرضا رهنورد، اهل مشهد، جامعه جهانی به‌شدت نسبت به سرنوشت سایر بازداشتی‌ها خصوصا کسانی که به احکام سنگین محکوم شده‌اند ابراز نگرانی کرده و واکنش نشان داده است.

سازمان «عفو بین‌الملل»، روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای، گفت، قوه قضائیه ایران ابزاری برای «انتقام‌جویی» مقامات از مردم این کشور است.

خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، حدود سه ماه گذشته، با قتل مهسا (ژینا) امینی توسط پلیس گشت ارشاد آغاز و به سرعت به اعتراضات گسترده در سراسر کشور تبدیل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید