نگرانی‌ از «سناریوسازی» رژیم جمهوری اسلامی علیه 5 کوهنورد شیرازی

اعدام معترضان در ایران تاکنون محکومیت‌های گسترده بین‌المللی را علیه رژیم جمهوری اسلامی برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به انتشار ویدیوی اعترافات اجباری شماری از ورزشکاران شیرازی توسط خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران، کاربران شبکه‌های اجتماعی ضمن هشدار درباره «سناریوسازی» نهادهای امنیتی و قضایی رژیم جمهوری اسلامی، این رویکرد را در راستای پروپاگاندای نظام برای هراس‌افکنی و سرکوب اعتراضات مردمی در ایران ارزیابی کردند.

به‌دنبال انتشار ویدیویی از اعترافات اجباری دنا شیبانی، مربی اسنوبُرد و گرافیست، حسام موسوی، مربی سنگ‌نوردی، امیر‌ارسلان مهدوی، مربی اسنوبرد، اشراق نجف‌آبادی، مربی دوچرخه‌سواری و محمد خیوه، مربی کوهنوردی و طبیعت‌گرد، توسط خبرگزاری تسنیم در روز چهارشنبه 23 آذر، نگرانی‌ها از پرونده‌سازی نهادهای امنیتی و سرکوب‌گر‌ علیه این شهروندان ایرانی افزایش یافته است.

برخی کاربران با اشاره به اتهام‌افکنی نهادهای امنیتی و «تسنیم» در ویدیوی اعترافات اجباری علیه این افراد مبنی بر تلاش ناموفق آنها برای اخلال در امنیت، از سناریو‌سازهای دروغین علیه این افراد، خبر داده‌اند.

همزمان برخی دیگر از کاربران نیز که این شهروندان را از نزدیک می‌شناسند، با «مسخره» خواندن این اتهامات، درباره خطری که جان این شهروندان بازداشت شده را تهدید می‌کند، هشدار داده‌اند.

کاربری به نام «مالامال» در «توییتر» با انتشار ویدیویی از اشراق نجف‌آبادی، طبیعت‌گرد، نوشته است که او از 18 آبان‌ماه که بازداشت شد، تحت فشار و شکنجه بوده تا علیه خود اعتراف کند.

همچنین در ویدیویی که تسنیم منتشر کرده نیز، تمامی این شهروندان چشم‌بند به چشم دارند که یکی از روش‌های معمول آزار افراد بازداشت‌شده است و برخی کاربران با اشاره به این‌که نیروهای سرکوب‌گر حتی در زمان تهیه ویدیوها نیز چشم‌بند این افراد را برنداشته‌اند، نسبت به شدت شکنجه‌ای که آن‌ها متحمل شده‌اند، به‌ شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

در هفته‌های گذشته، پرونده‌سازی برای صدور احکام سنگین زندان و حتی اعدام با روند و شتاب بی‌سابقه‌ و شدت بیشتری در دستگاه قضائی ایران پیگیری شده است.

تنها در هفته جاری، دست‌کم دو جوان معترض، یکی در تهران و دیگری در مشهد، تحت شکنجه علیه خود اعتراف کرده و با اتهام «محاربه» و در مدتی کمتر از یک ماه از زمان بازداشت، طی روند محاکمه ناعادلانه‌ و قرون وسطایی به اعدام محکوم شده و حکم اعدام آن‌ها اجرایی شد.

اعدام این دو جوان معترض تاکنون محکومیت‌های گسترده بین‌المللی و داخلی را علیه رژیم جمهوری اسلامی در ایران به‌همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید