برکناری معاون ارزی بانک مرکزی ایران همزمان با افزایش قیمت دلار به 39 هزار تومان

اصلی‌ترین عامل بی‌ثباتی در بازار ارز حضور نهاد‌های قدرتمند غیراقتصادی و بعضا اقتصادی است که با افزایش قیمت‌ها، درآمد‌های بسیار زیادی را به جیب می‌زنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه اعتراضات سراسری در ایران و اعمال تحریم‌های جدید بین‌المللی علیه مقامات و نهادهای سرکوبگر جمهوری اسلامی، قیمت دلار در بازار تهران به 39 هزار و 10 تومان افزایش یافت.

در پی این افزایش لجام گسیخته قیمت دلار، «اقتصاد نیوز» چهارشنبه 23 آذر گزارش داده که «افشین خانی»، معاون ارزی بانک مرکزی ایران از سمت خود کنار گذاشته شده است.

قیمت یورو نیز با افزایش بی‌سابقه به 40 هزار و 791 رسید.

به گزارش رسانه‌های ایرانی، با وخامت اوضاع اقتصادی و سقوط ارزش ریال، بسیاری از مردم‌ برای تهیه مواد غذایی در ایران با انتشار آگاهی‌، وسایل منزل خود را برای فروش عرضه کرده‌اند.

بنا به گفته کارشناسان اقتصادی، در 8 ماه گذشته قیمت دلار 11 هزار تومان افزایش داشته که باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است.

این در حالی است که شعار اصلی دولت ابراهیم رئیسی «کنترل تورم و جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی» بوده است.

به گفته ناظران، اصلی‌ترین عامل بی‌ثباتی در بازار ارز، حضور نهاد‌های قدرتمند غیراقتصادی و بعضا اقتصادی است که با افزایش قیمت‌ها، درآمد‌های بسیار زیادی را به جیب می‌زنند و در سال‌های اخیر همین افزایش قیمت و تورم از مهمترین منابع درآمدی این نهاد‌ها و مافیا‌های مختلف در ایران بوده است.

از سویی، بخش مهم و قابل توجه افزایش قیمت‌ها به‌ویژه افزایش قیمت ارزهای خارجی برای تامین «کسری بودجه» دولت انجام می‌شود.

روزنامه هم‌میهن نوشته است که «با عدم تحقق درآمدهای امسال دولت تا حدود 30درصد، دولت رئیسی چاره‌ای جز استقراض از نظام بانکی ندارد و این موجب قفل‌شدن اقتصاد و افزایش بیشتر تورم خواهد شد.»

پیشتر مقامات حکومتی گفته بودند که ایران با فروش نفت به میزان مورد نیاز و دریافت پول آن مشکلی از لحاظ دریافت ارز و تامین کسری بودجه ندارد.

تاکنون دو وزیر دولت رئیسی که عهده‌دار اجرای دو شعار اصلی دولت او یعنی «ساخت یک میلیون خانه و ایجاد یک میلیون شغل» بودند، برکنار یا استعفا داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید