فرانسه سفیر ایران را در ارتباط با نقض حقوق‌بشر و مشارکت در جنگ اوکراین فراخواند

هفت شهروند فرانسوی همزمان با اعتراضات جاری در ایران بازداشت شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی محکومیت گسترده اعدام دو جوان معترض در ایران، وزارت خارجه فرانسه نیز کاردار سفارت ایران در پاریس را احضار کرد.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری «رویترز» سه‌شنبه 22 آذر‌ماه منتشر کرده، وزیر خارجه فرانسه، کاردار سفارت جمهوری اسلامی در پاریس را بابت «رفتار» این کشور در زمینه سرکوب اعتراضات در داخل ایران، همکاری با روسیه در جنگ علیه اوکراین و بدرفتاری با هفت شهروند فرانسوی در بند رژیم ایران، فراخوانده است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که وزیر خارجه فرانسه دوشنبه 21 آذر، همراه با همتایان خود در سایر کشورهای اتحادیه اروپا در دو بسته تحریمی، مقامات و نهادهای وابسته به رژیم جمهوری اسلامی را به‌دلیل سرکوب معترضان و همدستی در جنگ روسیه علیه اوکراین، مورد تحریم قرار دادند.

همزمان با این تحریم‌ها وزارت خارجه فرانسه، دوشنبه طی بیانیه‌ای اعدام در «ملاعام» یک معترض ایرانی به‌نام مجیدرضا رهنورد را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه که در وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه منتشر شد، آمده بود که «این اعدام، دومین اعدام در کمتر از یک هفته گذشته است و علاوه بر نقض جدی و فاحش حقوق بشر، نشان‌دهنده نادیده‌گرفتن غیر‌قابل قبول حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان ایرانی است که توسط مقامات جمهوری اسلامی نقض می‌شود.»

وزارت خارجه فرانسه ضمن اعلام این موضوع، «مخالفت سرسختانه خود را با مجازات اعدام در همه جا و در هر شرایطی» تکرار کرده و نوشته بود: «قاطعانه به لغو جهانی این مجازات ناعادلانه و غیر انسانی متعهد هستیم.»

بر اساس گزارش‌ها از زمان شروع اعتراضات در ایران در اواخر شهریور سال جاری، دست‌کم 7 شهروند فرانسوی توسط نهادهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

مقامات اطلاعاتی ایران مدعی شده‌اند که شهروندانی دست‌کم از 14 کشور جهان، از جمله افغانستان، فرانسه، آلمان، آمریکا، بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا را به‌دلیل آنچه مشارکت آن‌ها در اعتراضات عنوان شده، بازداشت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید