حکومت ایران از عضویت کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد اخراج شد

نماینده آمریکا در سازمان ملل: رژیم ایران به ترفندهای پلیدی برای فرار از پاسخگو شدن متوسل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی برگزاری نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، کشورهای عضو این شورا، با 29 رای موافق ضمن تصویب قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا، حکومت ایران را از عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل اخراج کردند.

بر اساس گزارش وب‌سایت سازمان ملل متحد، از 54 کشور عضو این شورا، علاوه بر خود ایران، تنها 8 کشور مخالف اخراج رژیم ایران از عضویت در کمیسیون مقام زن بودند. کشورهای مخالف اخراج ایران از عضویت در کمیسیون مقام زن، شامل بولیوی، روسیه، قزاقستان، چین، ونزوئلا، نیکاراگوئه، عمان و نیجریه بودند.

همچنین گزارش شده که 29 کشور موافق اخراج ایران و 18 کشور هم رای ممتنع داده‌اند.

نشست کشورهای عضو شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه 23 آذر در نیویورک و به‌منظور بررسی درخواست آمریکا برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن این سازمان، برگزار شد.

در این نشست که در نیویورک برگزار شد، نمایندگان کشورهای مختلف، از جمله آمریکا، استرالیا، کانادا، اسرائیل، بریتانیا، نیوزیلند، آلبانی، لیبریا، پاناما و مقدونیه شمالی در حمایت از زنان و شهروندان ایرانی صحبت کرده‌اند.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا در واکنش به تصویب قطعنامه اخراج حکومت ایران از عضویت در کمیسیون مقام زنان سازمان ملل متحد، گفت:« برای رژیمی که زنان را به‌طرز وحشیانه سرکوب می‌کند جایی وجود ندارد».

پیش از این، ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل ارائه داده بود و خواستار گردهمایی این شورا و تصمیم‌گیری درباره اخراج ایران از کمیسیون مقام زن، به دلیل نقض گسترده حقوق زنان و آزار سیستماتیک آن‌ها شده بود.

در این نشست، لیندا توماس گرین‌فیلد، نماینده ایالات متحده، در سخنرانی خود با اشاره به تلاش‌های دولت آمریکا برای اخراج رژیم ایران از این کمیسیون، گفت: «رژیم جمهوری اسلامی با تظاهرکنندگان و خبرنگاران در ایران با خشونت رفتار کرد. مقامات ایرانی معترضان و از جمله آنها زنان در این کشور را به مجازات اعدام تهدید می‌کنند.»

او همچنین با اشاره به تنظیم قطعنامه‌ای از سوی آمریکا برای اخراج ایران از این کمیسیون، ادامه داد:«این فرصت ما برای حمایت از زنان ایران است. رژیم ایران به ترفندهای پلیدی برای فرار از پاسخگو شدن متوسل می‌شود.»

همزمان، «رابرت رای»، نماینده دولت کانادا نیز در این جلسه گفت که حکومت ایران به جهان نشان داده که چهره‌ای دارد که با خشونت و تروریسم قابل توصیف است. او تاکید کرد جمهوری اسلامی به کمیسیون مقام زن تعلق ندارد.

میچ فیفیلد، نماینده استرالیا نیز چهارشنبه در سخنرانی خود در این نشست گفت که ادامه عضویت حکومت ایران که از خشونت جنسی به عنوان سلاحی علیه معترضان استفاده کرده و آشکارا حقوق زنان را نقض و نادیده می‌گیرد در کمیسیون مقام زن سازمان ملل غیرقابل قبول است.

همچنین «گیلاد اردان»، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد نیز با تاکید بر این‌که رژیم جمهوری اسلامی اعمال وحشیانه‌ای علیه مخالفان و معترضان انجام می‌دهد، گفت: «هر کسی که به قطعنامه اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل رای مثبت ندهد شریک جرم این رژیم قاتل است.»

ایران در ماه آوریل سال 2021 میلادی با رای شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به عضویت کمیسیون مقام زن درآمد.

با شروع اعتراضات مردمی ضد‌حکومتی در ایران از شهریور‌ماه سال جاری و سرکوب گسترده زنان و معترضان ایرانی، برخی دولت‌های دموکراتیک از جمله آمریکا در حمایت نمادین از معترضان و زنان ایرانی در برابر خشونت‌های رژیم جمهوری اسلامی خواستار اخراج این کشور از عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید