بازداشت 57 روزنامه‌نگار از آغاز اعتراضات سراسری در ایران

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌های متعدد خواستار آزادی روزنامه‌نگاران بازداشتی در ایران و احترام مقامات این کشور به حق بنیادین آزادی بیان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اعلام کرد از آغاز اعتراضات سراسری در ایران دست‌کم 57 روزنامه‌نگار به‌دلیل پوشش اخبار این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

این فدراسیون، در ماه‌های گذشته با صدور بیانیه‌‌های متعدد از مقامات ایرانی خواست به دستگیری روزنامه‌نگاران پایان داده و روزنامه‌نگاران زندانی را سریعا آزاد کنند.

به گزارش فدراسیون مذکور، 5 روزنامه‌نگار هم پیش از اعتراضات سراسری جاری در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان‌های ایران هستند.

از سویی، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «آمار روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده از آغاز اعتراضات اخیر بر مبنای گزارش‌های رسمی و غیررسمی حدود 70 نفر بوده که تعدادی از این افراد با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.»

در همین رابطه، آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: «ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم از پوشش اعتراضات ملی به عنوان بهانه‌ای برای سرکوب رسانه‌ها استفاده نکنند. هر شهروند در ایران حق دارد بداند چه خبر است.»

بلانگر با تاکید بر حق بنیادین «آزادی بیان» برای همه افزود: «همکاران ما باید فورا آزاد شوند و اجازه گزارش آزادانه وقایع را داشته باشند.»

براساس گزارش‌ بخش فارسی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، از مجموع 57 روزنامه‌نگار بازداشتی تاکنون 30 نفر آزاد شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید