400 نفر از معترضان در ایران به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شدند

در واکنش به احکام صادره علیه معترضان به‌ویژه اعدام دو نفر از بازداشت‌شدگان، سازمان «عفو بین‌الملل» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد قوه قضائیه ایران ابزاری برای «انتقام‌جویی» مقامات از مردم این کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی القاضی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران از محکومیت 400 معترض بازداشت‌شده در جریان اعتراضات سراسری به حبس‌های طولانی‌مدت خبر داد.

القاضی‌مهر، سه‌شنبه 22 آذر در نشستی با حضور غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران گفت که دادگاه‌های انقلاب این کشور 160 نفر را به مجازات‌های بین 5 تا 10 سال، 80 نفر را به حبس بین 2 تا 5 سال، 160 نفر را به حبس تا 2 سال و 70 نفر را به جریمه نقدی محکوم کرده‌اند.

درباره جزئیات رسیدگی به پرونده این تعداد انبوه از معترضان هیچ جزئیاتی در دست نیست.

در واکنش به احکام صادره علیه معترضان به‌ویژه اعدام دو نفر از بازداشت‌شدگان، سازمان «عفو بین‌الملل» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، قوه قضائیه ایران ابزاری برای «انتقام‌جویی» مقامات از مردم این کشور است.

نهادهای حقوق بشری اعلام کرده‌اند، دست‌کم 11 نفر توسط دادگاه‌های انقلاب جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری به اعدام محکوم شده‌اند. از جمله اتهامات مطرح‌شده علیه معترضان، «محاربه»، «افساد فی الارض» و «بغی» بوده است.

اعدام معترضان در ایران واکنش‌های بین‌المللی بسیاری داشته است. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه این کشور درباره این جنایت هولناک گفت، «قتل اخیر، که در ملا عام انجام شد، نشان داد آخوندها و رهبران جمهوری اسلامی از مردم خود می‌ترسند.»

«دیده‌بان حقوق بشر» نیز اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد را «نقض فاحش عدالت« و «تشدید خطرناک وضعیت» دانست.

وزارت خارجه فرانسه هم در بیانیه‌ای با محکومیت شدید اعدام مجیدرضا رهنورد در «ملا عام» اعلام کرد: «این اعدام، دومین اعدام در کمتر از یک هفته گذشته است و علاوه بر نقض جدی و فاحش حقوق بشر، نشان‌دهنده نادیده‌گرفتن غیر‌قابل قبول حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان ایرانی است که توسط مقامات جمهوری اسلامی نقض می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید