«اکسیوس»: ایران تحت تاثیر فشارها از ارسال موشک‌‌های دوربرد به روسیه منصرف شد

اتحادیه اروپا 4 فرد و 4 نهاد ایرانی را به‌دلیل کمک‌های تسلیحاتی به روسیه برای کاربرد در جنگ علیه اوکراین تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت «اکسیوس»، به نقل از چهار مقام امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل خبر داد که ایران به‌دلیل فشارهای بین‌المللی از ارسال موشک‌های بالستیک ساخت این کشور به روسیه خودداری کرده است.

پیش‌تر یک سخنگوی ارتش اوکراین گفته بود که ایران علی‌رغم وعده‌ای که به روسیه داده است، به دلیل آغاز و تداوم اعتراضات ضد‌حکومتی در داخل ایران، از تحویل موشک‌های بالستیک به روسیه ناتوان مانده و نتوانسته است این موشک‌ها را به روسیه برساند.

در ماه‌های اخیر، مقامات اوکراینی و سیاست‌مداران غربی درباره استفاده روسیه از پهپادهای انفجاری شاهد- 136 ایران در جنگ علیه اوکراین خبر داده بودند و نگرانی‌هایی را از برنامه ایران برای ارسال موشک‌های بالستیک ساخت این کشور به روسیه مطرح کرده بودند.

در این زمینه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید پیش‌تر به خبرنگاران گفته بود:«روسیه در زمینه‌هایی مانند توسعه تسلیحات و آموزش در تلاش است با ایران همکاری کند.»

او افزود: «مسکو در حال ارائه پشتیبانی نظامی و فنی بی‌سابقه‌ای به ایران است. امری که روابط آن‌ها را به شراکت دفاعی کامل تبدیل می‌کند.»
در همین حال، اکسیوس با اشاره به نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در صورتی‌که ایران موشک‌های بالستیک خود را به روسیه تحویل دهد، نوشته است که این اقدام منجر به فعال شدن مکانیزم «بازگشت سریع» شده و تحریم‌های بیشتری را علیه تهران در پی خواهد داشت.

بر اساس گفته‌های مقامات امنیتی اسرائیلی که با اکسیوس گفت‌وگو کرده‌اند، «چنین وضعیتی برای ایران مشکل‌ساز خواهد بود.»

آن‌ها همچنین با تاکید بر این‌که فشارهای بین‌المللی ایران را از انجام این‌کار صد درصد منصرف نکرده، گفته‌اند: « برای کاهش تبعات بین‌المللی و عدم نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت، ایران قصد دارد فقط موشک‌هایی با برد کمتر از 300 کیلومتر به روسیه بدهد و موشک‌های دیگر را اصلاح کند تا در پارامترهای قطعنامه بماند.»

بر اساس این گزارش این تصمیم ایران شامل یک سامانه موشکی به نام «فاتح-»110 است که برد آن 300 کیلومتر است، اما به گفته مقامات اسرائیلی، جمهوری اسلامی قصد دارد آن را اصلاح کنند تا در چارچوب قطعنامه 2231 گنجانده شده و آن را نقض نکند.

بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که در سال 2015 به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای با ایران به تصویب رسید، کشورها تا اکتبر سال،2023 مجاز به انتقال یا دریافت موشک‌های بالستیک و پهپادهای ایران با برد بیش از 300 کیلومتر و محموله‌های تسلیحاتی بیش از 500 کیلوگرم نیستند و در غیر این صورت، تحریم‌های قبل از برجام به صورت خودکار علیه ایران باز می‌گردند.

مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیلی که با اکسیوس صحبت کرده‌اند، همچنین گفته‌اند که جمهوری اسلامی در ابتدا قصد داشته، موشک «ذوالفقار» را با برد 700 کیلومتر به روسیه تحویل دهد، اما فعلا در این باره دست نگه داشته‌ است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که روز دوشنبه 21 آذر، اتحادیه اروپا 4 فرد و 4 نهاد ایرانی، از جمله یوسف ابوطالبی، علیرضا بلالی، عبدالله مهرابی و حمید واحدی را به‌دلیل طراحی و ساخت موتور هواپیمای «داما» و سازمان جهاد خودکفایی و تحقیقات سپاه، شرکت مادو و شرکت پاورپارس را به‌دلیل کمک‌های تسلیحاتی به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین، تحریم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید