گزارش‌ها از ممانعت نیروهای حکومتی از برگزاری مراسم ترحیم مجیدرضا رهنورد

عفو بین‌الملل: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ابزاری برای انتقام‌گیری از مردم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، سه‌شنبه 22 آذر، برای جلوگیری از برگزاری مراسم ترحیم مجیدرضا رهنورد، معترضی که روز گذشته توسط قوه قضائیه اعدام شد، ضمن حضور گسترده در سطح شهر مشهد، درهای مسجد «فاطمه زهرا» در میدان «‌امام حسین» که قرار بود مراسم ختم در آن برگزار شود را بسته و مانع ورود مردم و برگزاری این مراسم شدند.

شهروندان مشهد در واکنش به این اقدام ماموران امنیتی علیه آن‌ها شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» سر دادند.

خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضاییه بامداد روز گذشته از اعدام مجیدرضا رهنورد در «ملا عام» در مشهد خبر داد. حساب توییتری «1500 تصویر»، اندکی بعد نوشت که ماموران جمهوری اسلامی بدون اطلاع خانواده رهنورد، پیکر او را در قطعه 66 «بهشت‌ رضا» در مشهد خاکسپاری کردند.

شماری از شهروندان در مراسم ختم مجیدرضا رهنورد، شعارهایی از جمله «اگه باهم یکی نشیم یکی یکی کشته میشیم» سر دادند.

شهروندان معترض روز گذشته با تجمع در محل دفن او در آرامستان بهشت رضا، شعار‌هایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

این دومین مورد اجرای حکم اعدام در رابطه با اعتراضات جاری در ایران است. پیشتر جمهوری اسلامی، در 17 آذر، محسن شکاری، یکی دیگر از معترضان بازداشتی را اعدام کرد.

اعدام معترضان در ایران واکنش‌های بین‌المللی بسیاری داشته است.

دولت آمریکا اعدام مجید‌رضا رهنورد را به شدت محکوم کرد و ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه این کشور درباره این جنایت هولناک گفت، «قتل اخیر، که در ملا عام انجام شد، نشان داد آخوندها و رهبران جمهوری اسلامی از مردم خود می‌ترسند.»

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد نیز خواستار توقف احکام اعدام در ایران شد و گفت: «جایی برای مجازات اعدام وجود ندارد.»

دوجاریک گفت، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل «بر این باور است که شرایط این حکم خاص (علیه مجیدرضا رهنورد) ظالمانه بوده است.»

وزارت خارجه فرانسه هم در بیانیه‌ای با محکومیت شدید اعدام مجیدرضا رهنورد در «ملا عام» اعلام کرد: «این اعدام، دومین اعدام در کمتر از یک هفته گذشته است و علاوه بر نقض جدی و فاحش حقوق بشر، نشان‌دهنده نادیده‌گرفتن غیر‌قابل قبول حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان ایرانی است که توسط مقامات جمهوری اسلامی نقض می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید