عفو بین‌الملل: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ابزاری برای انتقام‌گیری از مردم است

خبرگزاری «میزان»، وابسته به قوه قضاییه بامداد روز گذشته از اعدام مجیدرضا رهنورد در «ملا عام» در مشهد خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان «عفو بین‌الملل» با انتشار بیانیه‌ای، اعدام مجیدرضا رهنورد، معترض 23 ساله ایرانی توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد و گفت، قوه قضائیه این کشور ابزاری برای «انتقام‌جویی» مقامات از مردم این کشور است.

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل در این زمینه گفت: «اعدام خودسرانه مجیدرضا رهنورد تنها کمتر از دو هفته از برگزاری تنها جلسه دادگاه وی، نشان‌دهنده‌ی گستره تعرض مقامات جمهوری اسلامی به حق حیات و حتی بی توجهی آن‌ها به حفظ ظاهر یک روند قضایی معنادار است.»

«دیده‌بان حقوق بشر» نیز اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد را «نقض فاحش عدالت« و «تشدید خطرناک وضعیت» دانست.

نهادهای حقوق بشری اعلام کرده‌اند، دست‌کم 11 نفر توسط دادگاه‌های انقلاب جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری به اعدام محکوم شده‌اند. از جمله اتهامات مطرح‌شده علیه معترضان، «محاربه»، «افساد فی الارض» و «بغی» بوده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، مقامات جمهوری اسلامی برای اخذ اعترافات از معترضان اقدام به شکنجه آن‌ها کرده‌اند. معترضان همچنین از حق دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده‌ و روند رسیدگی به اتهامات آن‌ها نیز با عجله صورت گرفته است. به گونه‌ای که قوانین جزایی و آیین دادرسی کیفری این کشور را نیز نقض می‌کند.

خبرگزاری «میزان»، وابسته به قوه قضاییه بامداد روز گذشته از اعدام مجیدرضا رهنورد در «ملا عام» در مشهد خبر داده بود.

این دومین مورد اجرای حکم اعدام در رابطه با اعتراضات جاری در ایران است. پیشتر جمهوری اسلامی، در 17 آذر، محسن شکاری، یکی دیگر از معترضان بازداشتی را اعدام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید