عفو بین‌الملل: روند اعدام «سامان یاسین» را متوقف کنید

به گفته سازمان «عفو بین‌الملل» قوه قضائیه ایران ابزاری برای «انتقام‌جویی» مقامات جمهوری اسلامی علیه مردم این کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به خطر اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام «سامان سیدی»، معروف به یاسین، خواننده رپ کُرد، هشدار داد.

در بیانیه‌ای که این نهاد بین‌المللی سه‌شنبه 22 آذر در وب‌سایت و صفحه «توییتر» خود منتشر کرده، درباره انتقال این جوان معترض محکوم به اعدام از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر کرج، هشدار داده شده است.

عفو بین‌الملل همچنین با ابراز نگرانی درباره این‌که احتمالا حکم او تایید شده و مقامات در حال آماده شدن برای اجرای حکم اعدام او هستند، نوشته است «او تنها چند هفته پس از بازداشت در 2 اکتبر در یک دادگاه ساختگی به اعدام محکوم شده» و «مقامات با تکیه بر اعترافات اجباری اخذ شده تحت شکنجه» او را به اتهام «دشمنی با خدا» مجرم شناخته‌اند.

پیش‌تر مادر سامان یاسین در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود با تاکید بر این‌که فرزندش بی‌گناه است، از مردم و سازمان‌های حقوق‌بشری خواسته بود نگذارند پسرش را اعدام کنند.

در بیانیه روز سه‌شنبه عفو بین‌الملل همچنین به اطلاعاتی که به دست این نهاد حقوق‌بشری رسیده اشاره شده و گفته شده است که مقامات برای گرفتن «اعترافات» اجباری، از طریق ضرب و شتم شدید و قرار دادن این جوان در معرض سرمای شدید، او را تحت شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها قرار داده‌اند.

سامان یاسین، پیش‌تر از طریق انتشار پست‌ها و استوری‌های اعتراضی در حساب «اینستاگرام» خود از اعتراضات حمایت کرده بود. او که خواننده موسیقی رپ است، از طریق ترانه‌های اعتراضی خود نیز از مقامات انتقاد می‌کرد.

عفو بین‌الملل همچنین خواهان توقف فوری برنامه‌ریزی برای اعدام سامان سیدی و لغو حکم اعدام او شده است. همچنین، این سازمان تاکید کرده که اتهامات شکنجه‌های اعمال شده علیه او باید به‌عنوان جنایت مورد بررسی قرار گیرد و مسئولان رژیم جمهوری اسلامی در برابر شکنجه او و سایر بازداشتی‌های اعتراضات کنونی، پاسخگو شوند.

با اعدام دو معترض در یک هفته گذشته، از جمله محسن شکاری، جوان 23 ساله اهل تهران و مجیدرضا رهنورد، جوان اهل مشهد، جامعه جهانی به‌شدت نسبت به اعدام سایر بازداشتی‌هایی که به اعدام محکوم شده‌اند ابراز نگرانی کرده و واکنش نشان داده است.

سازمان «عفو بین‌الملل» با انتشار بیانیه‌ای، اعدام مجیدرضا رهنورد، معترض 23 ساله ایرانی توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد و گفت، قوه قضائیه این کشور ابزاری برای «انتقام‌جویی» مقامات از مردم این کشور است.

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل در این زمینه گفت: «اعدام خودسرانه مجید‌رضا رهنورد تنها کمتر از دو هفته از برگزاری تنها جلسه دادگاه وی، نشان‌دهنده‌ی گستره تعرض مقامات جمهوری اسلامی به حق حیات و حتی بی توجهی آن‌ها به حفظ ظاهر یک روند قضایی معنادار است.»

دید‌بان حقوق بشر» نیز اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد را «نقض فاحش عدالت» و «تشدید خطرناک وضعیت» دانست.

روز دوشنبه در پی انتشار خبر اعدام مجید‌رضا رهنورد، آلمان، فرانسه، بریتانیا و کانادا این اعدام‌ها را به شدت محکوم کرده و با شدیدترین لحن، خواستار توقف سایر احکام ناعادلانه صادر شده از سوی مقامات جمهوری اسلامی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید