افزایش روزانه فقر در ایران؛ مبادله لوازم شخصی با غذا

روزنامه شرق تأکید کرده است که 76 درصد فقرا تحت هیچ پوشش نهاد حمایتی در ایران نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با کاهش شدید سرانه مصرف انواع اقلام غذایی در ایران، روزنامه «شرق» با اشاره به مبادله لوازم شخصی مانند کفش، پیراهن و کتاب با غذا در بین طبقه ضعیف این کشور، خبر داد که شمار افراد مبتلا به سوءتغذیه در ایران افزایش خواهد یافت.

تهیه‌کننده گزارش روزنامه شرق با نگاهی به سایت‌های خرید و فروش در ایران دریافته است که بسیاری از مردم، وسایل خانه و شخصی خود را در ازای دریافت روغن، مرغ، گوشت یا حبوبات به فروش گذاشته‌اند.

Advertisement

جعفر خیرخواهان، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با شرق تأکید کرده است که سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی تولیدکننده فقر است.

او خاطرنشان کرده است که «جمعیت فقرا و دهک‌های درآمدی ضعیف ایران در حال افزایش است و گروه‌های فقیرتر برای ادامه حیات و تأمین غذا ناچار به فروش وسایل زندگی خود شده‌اند.»

او با «دلخراش» توصیف کردن چهره فقر در ایران، پیش‌بینی کرده است که این افراد برای تأمین غذای مورد نیاز خود، در مراحل بعد به «خوراک‌های غیرمتعارف» روی بیاورند.

این سوءتغذیه و ناامنی غذایی هم‌اکنون نیز در مناطقی از ایران وجود دارد. زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت ایران پیشتر در این زمینه به خبرگزاری «ایلنا» گفته بود که 12 درصد کودکان زیر پنج‌سال در سیستان و بلوچستان دچار سوءتغذیه هستند.

در حالی‌که به گفته مجتبی زری‌باف، سرپرست پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان وزارت تعاون، 90 درصد جمعیت ایران مشمول دریافت یارانه نقدی هستند، روزنامه شرق تأکید کرده است که 76 درصد فقرا تحت هیچ پوشش نهاد حمایتی در ایران نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید