کانون نویسندگان ایران اعدام «محسن شکاری» را محکوم‌ کرد

کانون نویسندگان احکام مرگبار محاربه و افساد فی الارض برای معترضان را نشانه هراس حاکمیت از گسترش اعتراض‌ها عنوان کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کانون نویسندگان ایران، یکشنبه 20 آذر با انتشار بیانیه‌ای سرکوب و صدور احکام اعدام برای معترضان بازداشتی در تظاهرات ضدحکومتی اخیر و اعدام «محسن‌ شکاری» را محکوم کرد و «خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط زندانیان سیاسی بازداشت‌شده» در چند ماه گذشته شد.

در بخشی از این بیانیه آمده‌ است: «حاکمیت سرکوب‌گر برای خاموش‌کردن اعتراضات لایه‌های گوناگون جامعه و مردم، اعتراضاتی که از اختناق، فقر، سانسور، سرکوب، فساد، تبعیض و نابرابری سرچشمه می‌گیرد، فقط به تهدید و سرکوب لجام‌گسیخته توسل جسته و جز کشتار جوانان پاسخ دیگری به اعتراضات نداده است.»

کانون نویسندگان همچنین «احکام مرگبار محاربه و افساد فی الارض برای معترضان» را نشانه «هراس حاکمیت از گسترش اعتراض‌ها» عنوان کرده است.

در پایان این بیانیه آمده است: «کانون نویسندگان ایران که همواره با حکم اعدام، پیگیرانه مخالفت ورزیده است اعدام محسن شکاری را محکوم می‌کند و هشدار می‌دهد که جامعه باید هشیار باشد؛ حاکمیت آزادی‌ستیز در پی اعدام‌های دیگر است، و جنایت و کشتار و اعدام سر باز ایستادن ندارد.»

در همین رابطه، روزنامه «جوان» وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز گذشته تهدید کرد که اعدام «محسن شکاری» اولین و آخرین اعدام نخواهد بود.

محسن شکاری اولین اعدامی از میان افراد بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری است که به اتهام ایجاد راه‌بندان در خیابان ستارخان تهران و زخمی‌کردن یک نیروی امنیتی با صدور حکم «محاربه» پنج‌شنبه 17 آذر اعدام شد.

در واکنش به این اقدام جمهوری اسلامی، جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، اعدام محسن شکاری را «نفرت‌انگیز» خواند و او را قربانی سیستم قضایی دانست که در «دادگاه‌هایی با انگیزه سیاسی» و با استفاده از «اعترافات جباری«، احکام ناعادلانه‌ صادر می‌کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در توییتی اعلام کرد که این اتحادیه از جمهوری اسلامی خواسته تا «فورا» به روند سرکوب و اعدام‌ها در ایران پایان دهند.

با ادامه خیزش سراسری مردمی، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه شنبه 19 آذر، در جریان اعتراضات ایران 485 نفر کشته شدند که 68 تن از آنها کودک بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید