ادامه واکنش‌های گسترده داخلی و بین المللی به اعدام محسن شکاری

شماری از زندانیان سیاسی زندان اوین در بیانیه‌ای به اعدام محسن شکاری اعتراض کرده و خواستار توقف سیاست‌ها و رفتارهای خشونت‌آمیز به‌ویژه صدور و اجرای اعدام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به اعدام محسن شکاری، شهروند 23 ساله ایرانی ادامه دارد و شماری از شهروندان این کشور در نظر دارند، همزمان با روز جهانی حقوق بشر، در نقاط مختلف ایران تجمع اعتراضی تشکیل دهند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، اعدام محسن شکاری را «نفرت‌انگیز» خواند و او را قربانی سیستم قضایی دانست که در «دادگاه‌هایی با انگیزه سیاسی» و با استفاده از «اعترافات جباری«، احکام ناعادلانه‌ صادر می‌کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در توییتی اعلام کرد که با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی درباره موضوعات مختلفی از جمله اعدام محسن شکاری گفت‌وگو کرده است.

بورل در این زمینه گفت، اتحادیه اروپا از جمهوری اسلامی خواسته تا فورا به روند سرکوب و اعدام‌ها در ایران پایان دهند.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، جمعه 18 آذر به وقت محلی در نشستی مطبوعاتی، اعدام محسن شکاری را شدیدا محکوم کرده و گفت: «این احکام برای ایجاد ارعاب بین مردم و سرکوب مخالفان صادر می‌شود و کارساز نخواهد بود.»

باب منندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز در توییتی گفت، تصمیم جمهوری اسلامی برای اعدام محسن شکاری «چهره واقعی» این رژیم را نشان می‌دهد.

منندز تاکید کرد، پیش از این‌که اعدام‌های بیشتری صورت گیرد، «جهان باید رو به این واقعیت بیدار شود.»

در همین زمینه، «جوانان محلات تهران» با انتشار فراخوانی از مردم این شهر خواسته است تا برای «خون‌خوانی» محسن شکاری، روز شنبه 19 آذر، از میدان توحید تا فلکه دوم صادقه تهران تجمع اعتراضی برگزار کنند.

جوانان محلات کرج نیز اعلام کرده است که معترضان این شهر، از ساعت 6 بعد از ظهر روز شنبه به خیابان‌ها آمده و در این روز هیچ خرید و تراکنش بانکی انجام نمی‌دهند.

جوانان محلات بندرعباس و همدان نیز بیانیه‌های جداگانه منتشر کردند و برای تشکیل تجمع اعتراضی فراخوان دادند.‌

شماری از زندانیان سیاسی زندان اوین نیز در بیانیه‌ای به اعدام محسن شکاری اعتراض کرده و خواستار توقف «سیاست‌ها و رفتارهای خشونت‌آمیز به‌ویژه صدور و اجرای اعدام شدند.»

جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، دو فیلمساز ایرانی، رضا شهابی، فعال کارگری و ده نفر دیگر از امضاکنندگان این بیانیه هستند.

دیوید جفی، طراح بازی «گاد آو وارز» نیز در توییتی به اعدام محسن شکاری واکنش نشان داد و آن را «اندوهناک و دلخراش» خواند.

او در این زمینه گفت: «در کتاب من هر کس که در برابر رهبری ایران بایستد، قهرمان است.»

بابک عاقبتی، گرافیستی که مدتی با محسن شکاری در زندان همبند بود، پیشتر خبر داد، این جوان 23 ساله به مجموعه بازی ویدویی «گاد آور وارز» علاقه زیادی داشته است.

علی کریمی، ستاره فوتبال ایران، جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه 60، مورگان اورتگاس، سخنگوی اسبق وزارت ‌خارجه آمریکا، لیلی گلستان مترجم و داستان‌نویس ایرانی و بسیاری از چهره‌های سیاسی، ورزشی و هنری دیگر به اعدام محسن شکاری واکنش نشان دادند.

در حالی‌که این واکنش‌ها هنوز ادامه دارد، موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران به «فارس» گفته است، این اعدام‌ها در روزهای آینده بیشتر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید