اتحادیه اروپا خواستار توقف فوری اعدام و سرکوب معترضان در ایران شد

طی اعتراضات سراسری جاری در ایران از 26 شهریور تا 16 آذر دست‌کم 481 نفر از جمله 68 کودک توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ايران، بر پایان فوری روند سرکوب، اعدام و همچنین لزوم احترام به آزادی‌های اساسی مردم ایران تاکید کرد.

در این تماس تلفنی که جمعه 18 آذر برقرار شد، موضوعات مختلفی از جمله اعدام محسن شکاری، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران مورد بحث قرار گرفت.

ادامه بازداشت و صدور حکم اعدام

شبکه «ایران اینترنشنال»، روز جمعه، در گزارشی خبر داد، به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد قوه قضائیه جمهوری اسلامی، حسین محمدی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری را به اتهام قتل یک عضو «بسیج» به اعدام محکوم کرده است.

گزارش‌های منتشرشده در این زمینه حاکی از آن است که نیروهای حکومتی بدون برخورداری از هرگونه مدرک، اقدام به بازداشت محمدی کرده و خانواده او را برای عدم گفت‌وگو با رسانه‌ها تحت فشار قرار داده‌اند.

اولین اعدام اعتراضات

جمهوری اسلامی، پنج‌شنبه 17 آذر، اولین حکم اعدام مربوط به بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری را اجرا کرد. اقدامی که با واکنش گسترده داخلی و بین‌المللی مواجه شد.

«میزان»، خبرگزاری وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی مدعی شد که محسن شکاری، روز سوم‌ مهرماه گذشته «خیابان ستارخان تهران را مسدود کرده» و یکی از ماموران حکومتی جمهوری اسلامی را با قمه «مجروح» کرده بود.

اعدام پس از 75 روز

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران در اظهاراتی تاکید کرد که اگر اعدام محسن شکاری پیامدهای جدی برای جمهوری اسلامی نداشته باشد، با اعدام‌های گسترده معترضان روبه‌رو خواهیم شد.

اعدام این زندانی در حالی صورت گرفت که تنها 75 روز از بازداشت او سپری شده بود و او در مراحل دادرسی و محاکمه به وکیل اختیاری دسترسی نداشت.

خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی با قتل مهسا (ژینا) امینی توسط پلیس گشت ارشاد آغاز شد.

بر اساس آخرین گزارش خبرگزاری «هرانا»، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این اعتراضات از 26 شهریور تا 16 آذر در 1162 نقطه کشور از جمله 160 شهر و 143 دانشگاه برگزار شده است و طی آن تاکنون 481 نفر از جمله 68 کودک توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید